Sidförslag
    Kontor
      Kontakta oss
      0771-771 070

      Familjens Jurist i Umeå, Götgatan

      Välkommen till oss på Familjens Jurist i Umeå!

      Vi har en lång erfarenhet och en stor kunskap inom det familjerättsliga området. Vi bistår dig med att upprätta alla handlingar inom familjejuridiken såsom bland annat testamente, äktenskapsförord, samboavtal, gåvobrev, bodelningar och framtidsfullmakter. Vi hanterar även alla områden inom dödsfallsjuridiken och bistår i samtliga frågor som rör ett dödsbo.

      Vi agerar också ombud för dig, både i och utanför domstol, i alla frågor som faller inom familjejuridiken. Några exempel på dessa är vårdnad, boende och umgänge med barn samt bodelnings- och arvstvister. Vi åtar oss också exempelvis uppdrag som målsägandebiträde, särskild företrädare för barn och är offentligt biträde i mål rörande LVU, LPT och LVM.

      Vi utreder alltid dina möjligheter till att erhålla rättsskydd eller rättshjälp.

      Vi är experter på familjerätt och kan hjälpa dig i alla skeenden i ditt liv.  Vi finns för dig när du behöver oss, varmt välkommen!

      Besöksadress
      Götgatan 8, 903 27 Umeå
      Postadress
      Box 330, 901 07 Umeå
      Telefon
      Fax
      090-13 25 57
      Vägbeskrivning?
      staff_img
      Tommy Jonsson
      Kontorschef

      090-10 80 46 tommy.jonsson@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Umeå, Götgatan
      staff_img
      Sofia Ahlehjelm
      Senior jurist

      090-14 19 82 sofia.ahlehjelm@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Umeå, Götgatan
      staff_img
      Amanda Wennstig
      Jurist

      amanda.wennstig@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Umeå, Götgatan
      staff_img
      Linda Karlefors
      Jurist

      090-14 26 07 linda.karlefors@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Kramfors, Umeå, Götgatan
      staff_img
      Per Bergmark
      Jurist

      090-14 20 85 per.bergmark@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Umeå, Götgatan
      staff_img
      Erika Ersson
      Boutredare

      090-10 80 45 erika.ersson@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Umeå, Götgatan
      staff_img
      Karin Lindgren
      Juristsekreterare

      090-14 19 80 karin.lindgren@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Umeå, Götgatan
      staff_img
      Lina Andersson
      Juristsekreterare

      090-12 02 44 lina.andersson@familjensjurist.se
      Jag finns på följande ort/kontor:
      Umeå, Götgatan
      Familjens Jurist kan hjälpa dig med allt som rör familjejuridik. Med kontor och medarbetare från norr till söder så finns vi alltid nära dig.
      Magnus Ladulåsgatan 65
      Stockholm
      Stockholm
      11827
      Sweden