Hoppa till innehållet
Trygga min framtid

Verkställighet av utlovad insynsfullmakt

Hej.
Min sambo och hans ex har ett domstolsbeslut på att han ska ha en insynsfullmakt på sina döttrar gällande skol, fritids, socialen och sjukvårdsinrättningar. Dock påstår mamman till dessa töserna, som för övrigt har ensam vårdnad, att ingen av dessa får lämna ut uppgifter till pappan. Vi har försökt prata med skolan som inte säger något mer än att han får ta det med mamman och vi vet med fakta att det finns en pågående utredning hos socialen men de säger inget mer än att man inte samtycker. Detta trots att min sambo har skickat domstolsbeslutet till dem.
Hur går vi till väga nu? Ska man begära verkställighet eller vad gör man?
Tacksam för svar.

Rådgivarens svar

2020-02-04

Hej och tack för att ni vänder er till Fråga Juristen med din fråga! Nedan kommer en redogörelse för hur det kan se ut i ert fall.

Verkställighet av överenskommelse att utfärda insynsfullmakt

I allmänhet har en förälder som inte är vårdnadshavare ingen möjlighet att få information från myndigheter om sitt barn. Exempelvis information från skola är ofta väldigt begränsad för den som inte är vårdnadshavare pga. olika bestämmelser om sekretess. 

En dom om vårdnad, boende eller umgänge kan i och för sig verkställas (21 kap. 1 § 2 st. FB). Det brukar dock anses att en överenskommelse om att ena föräldern ska utfärda insynsfullmakt inte är verkställbar. Målet RH 2015:6 gällde ett fall där föräldrarna varit överens om att den ena föräldern (som hade ensam vårdnad) skulle utfärda en fullmakt till den andra, som gav denne rätt att få information rörande barnen från förskola, dagis och skola. Svea hovrätt ansåg att det här inte var en verkställbar överenskommelse eftersom det saknades laglig grund för en domstol att förplikta den upplysningsskyldige föräldern att underteckna en fullmakt.

Bristen i laglig grund beror på 6 kap. 15 § 4 st. föräldrabalken (FB), Enligt nämnda bestämmelse ska den förälder som har ensam vårdnad lämna den andra föräldern, som barnet ska umgås med, sådana upplysningar om barnet som kan främja umgänget, om inte särskilda skäl talar emot det. Om föräldrarna är oeniga om vilka upplysningar som ska lämnas är det i slutändan vårdnadshavaren som bestämmer vilka upplysningar som lämnas. Det finns ingen möjlighet att få vårdnadshavarens beslut överprövat. Upplysningsskyldigheten är heller inte sanktionerad. Däremot kan ovilja att lämna upplysningar om barnet eventuellt få betydelse vid en omprövning av t.ex. vårdnadsfrågan. 

Sammanfattning och råd

Ni kan med största sannolikhet alltså inte ansöka om verkställighet i domstol att insynsfullmakt ska utfärdas. Däremot kan ovilja av vårdnadshavaren att utfärda en utlovad insynsfullmakt vara något som kan komma att påverka vårdnadsfrågan i en eventuell framtida umgängestvist. Att ni har utlovad insynsfullmakt i dom är heller inte något som gör att skolan ska lämna ut information.

Om det inte går att få vårdnadshavaren att utfärda den här utlovade insynsfullmakten kan det vara bra att ta hjälp av en jurist för att finna andra lösningar i situationen. I sådana fall råder jag er att ta kontakt med de kunniga juristerna på Familjens Jurist som arbetar med frågor om vårdnad, boende och umgänge och boka en tid

Jag hoppas att ni fått svar på er fråga! Ni är alltid välkomna att vända er till Jurdik Till Alla igen om ni undrar över något annat.

 

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.