Kan jag testamentera bort arvet från min fru?
Hej
Jag har ett särkullsbarn (en son). Min fru och jag har inga gemensamma barn. Eftersom han och hans familj får rätt stora gåvor av oss, vill vi begränsa hans arv till just laglotten. Min fråga är: om jag och min fru bestämmer att vi ska ärva varandra med full äganderätt, kommer då min son (i det fall att min fru avlider först) att ärva det som jag vid hennes död fick ärva med äganderätt, eller jag kan jag testamentera det helt godtyckligt?
Rådgivarens svar
Svar
Hej, och stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Nedan kommer jag redogöra för vad som gäller och hur du kan gå vidare i din situation.
Laglott
Frågor som rör arv regleras främst i ärvdabalken (ÄB). Det är i huvudsak bröstarvingar (barnen till den avlidne) som ärver, och deras arvsrätt är lagskyddad. Om inget testamente eller liknande föreligger som kan ändra arvsfördelningen så ska arvet fördelas mellan bröstarvingarna på lika lotter, s.k. arvslotter, 2 kap. 1 § ÄB. Laglotten utgör därefter den del av arvslotten som är skyddad, dvs. den del som bröstarvingen alltid har rätt till oavsett testamente och dylikt. Laglotten utgörs av halva arvslotten, 7 kap. 1 § ÄB.
Ett testamente som inkräktar på bröstarvingarnas laglotter är därmed ogiltigt till den del det inkräktar på laglotterna. Som exempel kan nämnas att en person lämnar efter sig 100 000kr och en bröstarvinge. Bröstarvingens arvslott är då 100 000kr och laglotten 50 000kr. Om den avlidne i testamente förordnat att en annan person ska ärva 60 000kr så är de överskjutande 10 000kr ogiltiga. Testamentstagaren kan enbart ärva 50 000kr.
Efterarv
För ett gift par där ena maken har bröstarvingar men den andra inte har det kan en särskild situation uppstå. Om den make som dör sist saknar bröstarvingar, men det finns bröstarvingar efter den först avlidna maken, så ärver dessa allt, 3 kap. 8 § ÄB.
En nödvändig förutsättning för detta är dock att bröstarvingarna efter den först avlidna maken har s.k. konkret efterarvsrätt efter den efterlevande maken. Det innebär att den efterlevande maken måste ha ärvt den först avlidne maken. Har bröstarvingarna istället fått ut hela sitt arv vid den första makens död föreligger ingen konkret efterarvsrätt.
Rekommendation
Ett testamente av det slag som du beskriver innebär (om din fru dör först) att det som du erhåller med äganderätt är helt och hållet din egendom. Det står dig då fritt att testamentera den till vem du vill. Det du inte testamenterar till någon annan kommer att tillfalla din son i egenskap av enda arvinge när du dör (även det som kommer från din fru).
För det fall du skulle dö först så skulle din son ha rätt till sin laglott, resterande tillfaller då din fru med full äganderätt. Samma möjligheter att testamentera och i övrigt handla med arvet gäller för henne. När din fru sedan dör ärver innebär regeln om efterarv ovan att din son kommer ärva din fru om hon inte valt att testamentera egendomen och hon saknar egna arvingar.
Hoppas du fick svar på din fråga! Om du har fler frågor så är du välkomman att höra av dig till oss igen.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.