Hoppa till innehållet
Trygga min framtid

Kan en cancersjuk farfar testamentera bort hela barnbarnens arv?

Mina barns pappa omkom 2014. Han var enda barnet till sin pappa. Hans pappa (barnens farfar) dog bort i sviterna av cancer juli-20. Mina barn var alltså de som skulle ärva honom. Jag har förstått nu att barnens farfar har skrivit bort det mesta som går att skriva bort, han har skrivit över detta på sin sambo. Det gäller alla fordon (6-7 st) samt fick jag brev från grupplivsförsäkringen att han ändrat arvstagare och skrivit bort mina barn (hans barnbarn) och istället uppgett sin sambo. Allt detta har gjorts efter att han fick lungcancerdiagnosen. Vi hade ingen relation pga att barnens pappa förbjöd mig att ha kontakt med hans pappa. Jag undrar om man får skriva bort sina tillgångar till sin sambo efter man har fått en cancerdiagnos som inte är kurativ (alltså botningsbar). Har har ju med mening skrivit bort mina barn som arvstagare efter sin cancerdiagnos. Jag läste lite om förstärkt laglottsskydd. Är det någon idé att överklaga?

Rådgivarens svar

2020-08-06

Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga!

Jag ska nedan redogöra för vilka möjligheter och begränsningar det finns i att testamentera bort egendom och vem som kan upprätta ett giltigt testamente. Bestämmelser kring detta finns i ärvdabalken (ÄB).

Hur upprättar man ett giltigt testamente?

För att få skriva ett testamente ska man ha fyllt 18 år, 9 kap. 1 § ÄB. Testatorn får inte lida av en psykisk störning vid upprättandet av testamentet. Testamentet ska vara skriftligt och bevittnas av två personer. Vittnena ska skriva under testamentet och de måste veta att det är ett testamente som de undertecknar, men de behöver inte veta vad som står i testamentet, 10 kap. 1 § ÄB. Vittnena bör utöver namn även anteckna yrke och hemvist samt eventuella andra omständigheter som kan vara av betydelse för testamentets giltighet, 10 kap. 2 § ÄB. De ska dessutom vara minst 15 år och förstå innebörden av vittnesbekräftelsen, 10 kap. 4 § ÄB. Det finns även en möjlighet att upprätta ett testamente muntligen om man p.g.a. sjukdom eller annat nödfall är förhindrad att upprätta ett skriftligt testamente, 10 kap. 3 § ÄB.

Vad kan man testamentera bort?

Det är möjligt att testamentera bort allt man äger till vem eller vilka man vill, med undantag för laglotten och sådant man ärvt med fri förfoganderätt. Laglotten regleras i 7 kap. ÄB och innebär att bröstarvingar, dvs barn, barnbarn och barnbarnsbarn osv, alltid har rätt att få ut halva sin arvslott (hälften av vad de skulle ha fått om något testamente inte fanns). Det finns även förstärkt laglottsskydd som skyddar bröstarvingar i en situation då personen ger bort egendom på ett testamentsliknande sätt (men utan att det är ett testamente) för att personen vet att hen snart kommer att dö, 7 kap. 4 § ÄB. Då är det i vissa fall möjligt att återbära bortgiven egendom. Fri förfoganderätt innebär att man fritt får spendera tillgångarna och även sälja egendom, men man får inte testamentera bort den. Det blir exempelvis aktuellt om man är gift och har gemensamma barn, då ärver den efterlevande maken före de gemensamma barnen och då ärver maken egendomen med fri förfoganderätt.

Sammanfattning av vad som gäller i ert fall och rekommendation

Dina barns farfar har rätt att testamentera bort i princip vad han vill till vem han vill trots att han är sjuk, så länge han är förmögen att skriva under ett testamente och förstå innebörden av det. Exempelvis kan en person med en psykisk störning inte skriva under ett testamente, men jag uppfattar det som att han enbart var sjuk fysiskt i form av cancer. Jag kan inte ge ett hundraprocentigt svar när jag inte har hela bilden, men hans testamente är giltigt om det är upprättat enligt de ovan angivna reglerna och att han förstod vad det var han skrev på. Däremot kan han inte testamentera bort laglotten som dina barns pappa skulle ha fått ärva och som nu då tillfaller barnbarnen. Barnbarnen har rätt till hälften av vad de skulle ha ärvt om det inte fanns ett testamente. Jag kan dock inte ge ett närmare svar då jag inte vet hur många barn ni har. Resterande tillgångar, utöver laglotten, kan han däremot testamentera bort så det är okej att han har gett bort resten till sin sambo. Men för att få ut laglotten måste ni klandra testamentet inom sex månader från att ni blivit delgiven det i bestyrkt avskrift av testamentstagaren, 14 kap. 14-15 §§ ÄB. Har du ytterligare frågor gällande testamentet är du välkommen att kontakta Familjens Jurist. Du kan boka en tid hos någon av Familjens Jurist jurister här. Hoppas du fick svar på din fråga!

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.