Hoppa till innehållet
Trygga min framtid

Kan bröstarvingars arv testamenteras bort?

Min mor har avlidit 2014 och skrivit ett gåvobrev o ett testamente till mig o min bror. Men så har vi en brosdoter som vill ha del av arvet. Men har hon någon rätt till arv. Hennes jurist menar på att 5 år är för kort tid på gåvobrevet. Och i testamenterna som hon har skrivit så skriver hon alla att alla utan min bror och jag skall ärva efter henne. Även ett testamente är från 2001 som hon har skrivit.

Rådgivarens svar

2020-03-12

Hej! Stort tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med din fråga.

Regler om arv och testamente hittas i ärvdabalken (ÄB).

Arvsordningen 
I andra kapitlet ärvdabalken stadgas de olika arvsklasserna. Arvlåtarens bröstarvingar (barn) tillhör första arvsklassen enligt 2 kap. 1 § ÄB. Detta innebär att det är arvlåtarens barn som ärver i första hand. Om barnet till arvlåtaren är avliden får barnets barn istället ärva barnets arvslott. Om arvlåtaren inte har egna barn går arvet vidare till andra arvsklassen som består av arvlåtaren föräldrar och syskon. I en sådan situation ärver föräldrarna i första hand och syskon i andra hand enligt 2 kap. 2 § ÄB. 

Testamente 
Att upprätta ett testamente är ett sätt för arvlåtaren att frångå arvsordningen och själv bestämma hur arvet ska fördelas. I testamente kan arvlåtaren förordna om att annan än de legala arvingarna ska ärva. Det finns en begräsnings dock och det är förstärkta laglottsskyddet i 7 kap. 4 § ÄB. Laglottsskyddet innebär att arvlåtaren bara kan testamentera bort hälften av bröstarvingarna arv. Laglotten är hälften av arvslotten, arvslotten är hela arvet delat på antal bröstarvingar. 
Testamenten är giltiga om de uppfyller formkraven i 10 kap. ÄB. Ett testamente är giltigt oavsett hur gammalt det är förutsatt att testatorn (arvlåtaren) inte återkallat testamentet dvs. upprättat ett nytt eller rivit det gamla. 

Sammanfattning 
Enligt arvsordningen är det du och dina syskon som ärver din mor, ingen annan. Din brorsdotter kan endast ärva enligt arvsordningen om hennes pappa/mamma (ditt syskon) är avliden. Dock har din mor upprättat ett testamente och arvsordningen gäller inte vid fördelning av hennes arv. Din mor har rätt att bestämma själv hur hon vill att hennes arv genom att testamentera utifrån hennes vilja. Som nämnt finns det dock ett s.k. förstärkt laglottsskydd som innebär att hon inte kan göra dig och dina syskon arvlösa. Hon kan som max testamentera bort hälften av det arv ni har rätt till. Ni kan således alltid åberopa laglottsskyddet och få ut er laglott. Brorsdotter kan ärva genom din mors testamente och din mor skrivit med hennes som testamentstagare. Detta påverkar dock inte er rätt till laglotten. Gällande gåvobrevet du nämner är det oklart vad brorsdotterns jurist menar med att gåvobrevet har för kort tid. Jag kan tyvärr inte besvara din fråga gällande gåvobrevet dock kan jag rekommendera att höra med en av våra jurister på Familjens Jurist och förklara för juristen lite närmare vad som sagts angående gåvobrevet. 

Hoppas du känner att du fått svar på din fråga! Om du behöver mer hjälp eller har fler frågor är du välkommen att ta kontakt med en av våra familjejurister på Familjens Jurist, se här

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.