Ärver ett bortadopterat barn?
Vår mamma har gått bort. Det finns inget testamente. Jag har en äldre bror som blev bort adopterad som liten. Han står med i dödsintyget (i släktforsknings delen) betyder det att han ska vara med i bodelningen?
Rådgivarens svar
Hej och stort tack att du vänder dig till oss med din fråga. Nedan kommer en redogörelse vad som gäller i ditt fall.
Rättsverkningar av en adoption
I Sverige tillämpar vi något som kallas "stark adoption". Detta betyder helt enkelt att adoptivbarn likställs med biologiska barn, innebärande att de rättsliga släktbanden till de biologiska föräldrarna bryts vid adoption, 4 kap. 21 § föräldrabalken. Adoptivföräldrarna anses då som barnets föräldrar och inte dem biologiska föräldrarna. Detta innebär då att adoptivbarnet ärver sina adoptivföräldrar och inte sina biologiska föräldrar.
Om biologiska föräldrarna ändå vill att det bortadopterade barnet ärver dem, måste de upprätta ett testamente.
Tillämpning
För att besvara din fråga så ärver alltså inte det bortadopterade barnet din mamma. Och som du påpekar finns det inte heller något testamente som skulle ändra detta.
Hoppas du fick svar på din fråga! Om du behöver ytterligare juridisk hjälp, med t.ex. bodelningen, kan jag rekommendera Familjens jurist. Här kan du snabbt och enkelt boka tid för ett telefon- eller onlinemöte. Du kan givetvis också ställe fler frågor till oss på Fråga Juristen.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.