Vad innebär det att socialtjänstens utredning bara var två veckor?
Soc ansåg att mina barn behövde skyddas direkt och blev placerade av soc. Min son sa han blev slagen för länge sedan, vilket inte stämmer. Jag undrar för enligt lagen jag läst kan soc bara ingripa om barnet faktiskt far illa. Till min fråga: räcker det med vad ett barn säger för placering? Det finns liksom inga bevis att inhämta för detta stämmer inte. 2 veckors utredning och dem har inte inhämtat något konkret.
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen. I mitt svar ger jag en översiktlig genomgång av begreppen omedelbar skyddsbedömning och förhandsbedömning, eftersom det är detta jag bedömer att din fråga aktualiserar. Bestämmelser om dessa bedömningar finns i socialtjänstlagen (förkortas SOL).
Omedelbar skyddsbedömning
Om socialtjänsten får in en anmälan som rör ett barn ska det genast göras en bedömning av om barnet är i behov av omedelbart skydd, enligt 11 kap. 1 a § SOL. Skyddsbedömningen ska göras snabbt, som huvudregel samma dag som anmälan kommer in.
Beroende på vad som anges i anmälan kan socialtjänsten behöva ta kontakt med den som anmälan handlar om. Man kan också behöva vända sig till den som gjorde anmälan för att be om förtydliganden. I många fall räcker det dock med informationen som angavs i anmälan för att bedöma om barnet betyder omedelbart skydd.
Förhandsbedömning
Nästa steg för socialtjänsten är att göra en förhandsbedömning (denna regleras också i 11 kap. 1 a § SOL). Bedömningen ska vara klar inom 14 dagar. Förhandsbedömningen går ut på att undersöka om man behöver inleda en utredning eller inte. Även vid förhandsbedömningen kan det räcka att grunda beslutet på informationen som framkommer i anmälan.
Din situation
Både skydds- och förhandsbedömningen är alltså kortare och mindre omfattande processer än den eventuella utredningen som kommer efter. Som huvudregel kan socialtjänsten exempelvis inte göra hembesök utan att en utredning anses ha inletts. Om socialtjänsten hittills bara gjort en skydds- och förhandsbedömning i ditt fall kan det kanske vara därför du upplever att de inte har inhämtat någon konkret information och att allt gått väldigt snabbt.
Du nämner också att socialtjänsten bara kan ingripa om ett barn faktiskt far illa. Även om du är säker på att dina barn inte far illa är det ju svårt från socialtjänstens perspektiv att veta utan att göra en utredning. Om en utredning har inletts borde du som förälder ha blivit underrättad om det, om inte socialtjänsten anser att särskilda skäl talar emot det.
Rekommendation
Hoppas att du fått svar på din fråga. Om du har fler frågor är det bara att höra av dig till oss på Fråga Juristen igen. Du kan även boka en tid med en av Familjens Jurists jurister.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.