Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Utlånade pengar & nycklar, felaktig folkbokföring, kvarlämnade kläder

Hej
Varit tillsammans med kille drygt 9 månader han har lite kläder o sina barns kläder hos mig, han gjorde adressändring till mig och han lånade 2000kr av mig som jag satte in på hans konto hyr ett garage till honom han bara drog och håller sej undan ifrån mig jag försöker få han att hämta sina saker och jag vill ha tillbaka mina pengar jag lånat ut och garagenycklarna men han skiter i att svara, försökt få hjälp av hans syster men känns som hon driver med mig 
Jag vill oxå att han ska göra adressändring ifrån mig
Jag vet inte hur jag ska göra längre det här tar knäcken på mig! Det enda jag vill är att få ett avslut på eländet och få gå vidare med mitt liv
Vill även påpeka att vi var inte sambos utan han sov över hos mig
Vad har jag egentligen rätt till?
Han har betett sej som ett svin och bara gick ut ifrån min dörr och kom aldrig tillbaka
Jag vill inte ha hans kläder eller barnens kläder hos mig längre ska jag bara gå o vänta på att han en vacker dag ska höra av sej till mig?
Mina pengar och mina garagenycklar som min bovärd vill ha tillbaka jag blir ersättningsskyldig för nycklarna om dom inte kommer in! Jag behöver hjälp vad jag ska göra!!!!

Rådgivarens svar

2019-08-29

Hej!

 

Tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga! Nedan kommer en redogörelse för vad som gäller.

 

Killen och barnens kläder

Det är en klurig sits man hamnar i när någon vägrar hämta sina saker. Om man gör sig av med sakerna utan att göra på "rätt" sätt kan man riskera att göra sig skyldig till brott. Ett brott som skulle kunna aktualiseras i detta fall kallas "olovligt förfogande" och stadgas i brottsbalken 10 kap. 4§. Brottet består av att man 1) vidtar åtgärd med egendom, 2) som man har i sin besittning 3) men som ägs av någon annan, 4) och att egendomen genom åtgärden frånhänds ägaren eller att ägaren annars berövas sin rätt. I ditt fall har du killens egendom i din besittning eftersom kläderna finns kvar hemma hos dig. Om du skulle vidta en åtgärd, såsom att sälja eller kasta kläderna, berövar du killen på hans äganderätt till kläderna. Så länge han inte uttryckt att det är okej att du kastar eller säljer kläderna skulle det kunna utgöra ett brott att kasta eller sälja dem.

En möjlig lösning är att du hos Kronofogden ansöker om vanlig handräckning. Detta innebär att killen uppmanas att hämta kläderna hos dig och om han inte gör det hämtar Kronofogden istället egendomen på hans bekostnad. Om han inte betalar kan det däremot vara så att du blir tvungen att betala för bortforslandet.

Pengarna han har lånat
För att få tillbaka pengarna som du lånat ut till killen kan du vända dig till Kronofogden och ansöka om betalningsföreläggande. Det kostar 300kr att ansöka, men denna summa kan du begära ersättning för i din ansökan. När Kronofogden fått in ansökan så skickar de ett föreläggande till killen. Om han sedan hör av sig till Kronofogden och invänder mot skulden så måste du bestämma om du vill ta vidare ärendet till domstol. För att domstolen ska ta upp ansökan måste du betala en avgift på 600kr. Om killen varken betalar skulden till dig eller hör av sig till Kronofogden så meddelar Kronofogden ett utslag där killen förpliktas att betala det du har begärt. När du fått ett utslag om betalningsföreläggande kan Kronofogden börja arbetet med att driva in skulden från killen. Detta kostar 600kr och om Kronofogden inte kan få betalningen från killen så skickar de en faktura på beloppet till dig.

Garagenycklarna
Även för att få tillbaka dina garagenycklar från killen kan du begära vanlig handräckning hos Kronofogden. Då kommer killen bli tvungen att yttra sig inom två veckor. Om han bestrider ansökningen inom rätt tid kan du begära att målet överlämnas till domstolen. En sådan begäran måste göras skriftligen inom fyra veckor. Om han inte bestrider inom rätt tid ska Kronofogden meddela utslag i enlighet med ansökningen, vilket innebär att killen måste överlämna nycklarna.
Om du blir ersättningsskyldig till hyresvärden pga. att nycklarna inte kommer tillbaka i tid skulle du lida en ren förmögenhetsskada. För dessa skador kan man bara få skadestånd om skadan orsakats genom brott (skadeståndslagen 2 kap. 2§). Eftersom du av egen vilja gett killen nycklarna och han sedan bara behållit dem har han nog inte begått brott genom att inte lämna tillbaka dem. Tyvärr kan du därmed antagligen inte få skadestånd för att du behövt betala ersättning till hyresvärden.

Adressändringen
Om någon felaktigt står folkbokförd på din adress kan du anmäla det till Skatteverket. Det är egentligen inte olagligt och polisen kan därför inte göra något åt det. Däremot kan man säga att det är lagstridigt eftersom personen inte bor på adressen. När man anmält att någon är felaktigt folkbokförd till Skatteverket gör de en utredning, söker upp personen och ber den anmäla sig på rätt adress. Detta kan ta några veckor. Om Skatteverket inte kan konstatera var personen faktiskt bor kan de ändra folkbokföringen till "utan känd hemvist". På så vis blir du av med killen som felaktigt står folkbokförd på din adress.

Jag hoppas att du fick svar på din fråga!

Om du vill ha vidare hjälp i detta ärende rekommenderar jag dig att boka in en tid med en av våra jurister på Familjens Jurist. Vi finns tillgängliga på ett kontor nära dig eller över telefon till fasta priser (Familjens Jurist Digital), se länk till våra tjänster HÄR.

 

Med vänlig hälsning,

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.