Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Kund går i konkurs

En kund har beställt en växellåda samt montering av denna. I samband med att arbetet ska utföras så går kunden (aktiebolag) i konkurs. Har konkursförvaltaren rätt att kräva växellådan samt montering? Vad har jag för skyldigheter och rättigheter?

Rådgivarens svar

2019-02-10

Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga! 

När beslut om konkurs fattas av tingsrätten utses en konkursförvaltare som ska förvalta bolaget med dess tillgångar och skulder. Därmed är det konkursförvaltaren som bedömer om verksamheten ska fortgå eller om tillgångarna ska säljas direkt. 

Det som du beskriver är att en kund har ingått avtal med er om att ni ska montera en växellåda och i gengäld få betalt för det, dvs. ni utför en tjänst och bolaget får en fordran från er. Jag kommer dela upp mitt svar i olika delar utifrån olika situationer. 

 

Ni har inte påbörjat arbetet ännu
Om det är så att ni från er sida inte har påbörjat ärendet och inte heller ännu haft några kostnader på grund av beställningen, skulle jag rekommendera att ni inte agerar utan helt enkelt ser det som att avtalet inte ingåtts. Ni skulle även kunna ringa konkursförvaltaren för att se hur intresset ser ut. För om konkursförvaltaren vill fortsätta verksamheten kanske de är i behov av växellådan och därmed villiga att fullfölja avtalet med betalning från sin sida. 

 

Ni har ex. en bil från aktiebolaget i er besittning och ni har redan påbörjat/är klara
Om det är så att ni redan är färdiga eller har kommit så pass långt i arbetet att ni har haft kostnader så kan ni absolut kräva att aktiebolaget betalar den fordran ni har mot dem. Har ni en bil eller liknande i er besittning där ni har gjort delar eller hela arbetet har ni något som kallas för retentionsrätt. En rätt att behålla egendomen med förmånsrätt i konkursen, dvs. er fordran är prioriterad i konkursen (se nedan om förmånsrätt). Man likställer alltså en situation som denna med fall där en borgenär har panträtt. 

 

Ni har inte någon egendom i er besittning men har haft kostnader till följd av beställningen
Om ni inte har en egendom i er besittning så har ni inte heller retentionsrätt och således förmånsrätt. Utan i det här fallet har ni enbart en fordran mot aktiebolaget, dvs. de har en skuld till er. Här hamnar konkursförvaltaren att en sits där hen kommer behöva prioritera bland skulderna. Bestämmelserna för hur fordringar i en konkurs ska delas ut regleras i förmånsrättslagen (FRL). Av 2§ FRL framgår att det finns två typer av fordringar som har förmånsrätt och de kallas för allmänna eller i särskilda förmånsrätter. De fodringar om har särskilda förmånsrätter är sådana fordringar som följer av pantsättning eller företagshypotek. Med allmänna förmånsrätter räknas exempelvis är anställda arbetstagares lönefordringar, se 12 § FRL. De skulder som inte har någon förmånsrätt kallas för oprioriterade fordringar och får sin utdelning först efter att de prioriterade borgenärerna fått sina fordringar betalda, se 18 § FRL.

I ert fall skulle en fordran vara en oprioriterad fordran och risken att få betalt minimeras, men beror verkligen på hur mycket tillgångar aktiebolaget har. 

Jag hoppas att du fått svar på hur dina möjligheter ser ut beroende på vilken situation ni befinner er i. Om jag missuppfattat eller om du känner att du inte fått svar på din fråga är du välkommen att ställa en ny. 

Mvh
Asal 

 

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.