Kan jag bli skadeståndsskyldig om jag springer in i en person?
Hej! Jag var ute och löpte då jag är en person som motiveras utav musik så hade jag hörlurar på mig, jag skulle byta låt för att kunna fortsätta löpandet. Tiden som jag tar upp telefonen och väljer en ny låt så springer jag in i en man, mannen ramlade inte dock så såg jag att han tappade sina märkessolgalsögon. Jag ber bara om ursäkt och fortsätter löpandet, mannen springer efter mig och ropar på mig fast detta förstod jag senare eftersom jag inte hörde honom. Mannen hade snubblat och ramlat och då skrapat sina märkesbyxor samt att han hade brutit sin högra hand då han föll på den Jag uppfattade endast då att han hade ropat på mig och då gick jag dit för att se att allt var bra med han. Då skriker han att allt är mitt fel och att han vill ha ersättning för det. Är jag skyldig han någon ersättning ?
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till oss med din fråga. Nedan kommer en generell redogörelse följt av ett svar på din fråga.
Skadeståndsansvar
Om en person skadar en annan person, sak eller orsakar förmögenhetsskada kan denne bli skadeståndsskyldig. För att undersöka skadeståndsskyldighet kan en prövning göras. Lite förenklat går prövningen ut på att först konstatera att en skada har skett enligt skadeståndslagen. Detta måste bedömas objektivt, och kan således inte vara fråga om en upplevd, men inte verklig, skada.
Nästa steg i prövningen är att konstatera om det finns något ansvarssubjekt, det vill säga ansvarig person till skadan. Oftast är detta oproblematiskt - men om ett väldigt litet barn eller ett djur har orsakat en skada är det naturligtvis inte dessa som blir ansvariga.
När ansvarssubjektet är konstaterat undersöker man om det finns någon ansvarsfrihetsgrund. En sådan grund innebär att det förvisso har uppstått en skada, men att skadevållaren ändå inte är ansvarig för att ersätta skadan. Exempel på ansvarsfrihetsgrunder är nödvärn, nöd och att man har agerat på order från till exempel befäl.
Slutligen ska den adekvata kausaliteten prövas. Enkelt uttryckt innebär det att det ska finnas ett orsakssamband som är relevant mellan en handling och den uppkomna skadan. Uppfylls alla förutsättningar ska en person bedömas skadeståndsskyldig.
Din situation
Du beskriver i din fråga att du varit ute och sprungit, och för ett ögonblick tittat ner i telefonen. Vid detta tillfälle springer du in i en man som tappar sina märkesglasögon. Då du inte stannar springer mannen efter dig, men ramlar och skadar både byxor och handled.
Enligt modellen ovan bör skadorna prövas var för sig. Här kommer dock inte en fullständig genomgång att göras. Vad gäller glasögonen bedömer jag det som att du kan vara skadeståndsskyldig. Enligt din beskrivning har du agerat oaktsamt då du tittade ned i telefonen samtidigt som du sprang. Det krävs dock att det uppkommit en faktisk skada på glasögonen.
Vad gäller skadan på mannens kläder och den brutna handen är min bedömning däremot att det faller på den adekvata kausaliteten. Mannen hade förvisso aldrig sprungit efter dig om du inte först sprungit in i honom, men orsakssambandet saknar relevans för att du ska bli skyldig att ersätta honom för de senare skadorna.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.