Kan ett beviljande av skuldsanering påverkas av ett arv?
Hej. Min man har en pågående skuldsanering. Hans farmor dog i höstas och hans pappa är enda arvingen. Nu vill han dela med sig av arvet till sina tre barn någonstans mellan 10 och 20 tusen var. Hur påverkas skuldsaneringen av det? Kommer han straffas på något sätt pga detta?
Rådgivarens svar
Hej! Stort för att du vänder dig till oss med din fråga! Nedan följer en redogörelse för vad som gäller..
Allmänt om skuldsanering
Syftet med skuldsanering är att hjälpa en person med höga skulder att bli skuldfri. Vid beslut om skuldsanering blir den skuldsatte tilldelad en återbetalningsplan baserat på dennes förmåga att betala av sina skulder (29 § skuldsaneringslagen). Återbetalningsplanen löper oftast på i fem år (34 § skuldsaneringslagen).
Arv och skuldsanering
Om en person som beviljats skuldsanering tilldelas ett arv under den tid som återbetalningsplanen löper kan arvet komma att påverka skuldsaneringen. Detta gäller dock bara om arvet är att betrakta som en förmögenhetstillgång som avsevärt förbättrar den skuldsattes betalningsförmåga. Beslutet om skuldsanering kan då omprövas för att slutligen ändras eller helt och hållet upphävas (48 § punkt 7 skuldsaneringslagen).
Hur stort arvet måste vara för att beslutet om skuldsanering ska kunna omprövas går inte att säga. Det beror helt på hur pass stora skulder den skuldsatte har. Man kan dock säga såhär: ju större skulder, desto större arv krävs för att betalningsförmågan ska påverkas.
Avslutning
Din man kommer inte att straffas på grund av arvet. Däremot kan hans betalningsförmåga komma att ändras, vilket innebär att beslutet om att bevilja honom skuldsanering kan komma att omprövas och slutligen ändras eller upphävas helt och hållet.
Min bedömning är dock att tio eller tjugo tusen kronor inte kommer anses förändra din mans betalningsförmåga så pass mycket för att det ska vara någon idé att ompröva beslutet om skuldsanering. Det troligaste är därför att Kronofogden kommer låta skuldsaneringen löpa på som den gör nu.
Jag skulle dock rekommendera dig och din man att höra med Kronofogden för säkerhets skull. Det bästa är alltid att vara öppen och ärlig med Kronofogden.
Jag hoppas det var svar på din fråga. Har du några fler funderingar är du välkommen med en ny fråga.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.