Felaktig uppgift till Försäkringskassan
Hejsan!
För en månad sen upptäckte jag några felaktiga vab timmar vilket jag ringde själv till FK och informerade dem. Efter samtal med min chef så märkte jag hon hade gjort ändringar gällande mina vab timmar i systemet för att justera några felaktiga avdrag. Vi kunde bara redogöra för en dag eftersom hon hade inte gjort anteckningar så jag skickade en intyg om det till FK men bara om just denna dag. Nu har det kommit beslut som jag ska betala tillbaka 1307kr. Min fråga är om jag kommer att bli polisanmäld? Det står inget i beslutet bara han har tackat mig att jag har uppmärksammat felet.
Rådgivarens svar
Stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Nedan kommer en redogörelse för vad som gäller och hur ni kan gå vidare i er situation.
Osann försäkran
Det brott som aktualiseras när man lämnar felaktiga uppgifter "på heder och samvete", vilket man i princip alltid gör när man lämnar uppgifter till Försäkringskassan, heter osann försäkran och finns reglerat i brottsbalken. För att dömas för osann försäkran krävs bl.a. att uppgiften som man har lämnat “innebär fara i bevishänseende”. För att sådan fara ska föreligga krävs att det är sannolikt att uppgiften används vid bevisning, alltså att Försäkringskassan litar på uppgiften när de beslutar om utbetalning av VAB. Om man själv meddelar Försäkringskassan och får bekräftat att de har ändrat uppgiften borde det inte finnas någon sådan risk. Man har alltså inte begått något brott.
Uppsåt/oaktsamhet
Om Försäkringskassan redan har betalat ut ersättningen (som det låter som i ert fall) så har de redan fattat ett beslut. Er felaktiga uppgift har således inneburit fara i bevishänseende. Det krävs dock att ni har haft uppsåt eller varit oaktsam, för att kunna dömas för brott.
Uppsåt innebär ungefär att man är medveten om att ens handlande kan få vissa konsekvenser, men inte anser att det hindrar en från att agera. Det låter inte som att ni har haft uppsåt, eftersom att ni inte var medveten om att det var en felaktig uppgift som ni lämnade in till Försäkringskassan (det verkar ju ha varit din arbetsgivare som har gjort fel).
Oaktsamhet delas in i två nivåer: medveten och omedveten oaktsamhet. Om man är medvetet oaktsam kan man säga att man har varit medveten om en risk, men inte bedömt att risken är så stor. Eftersom att ni inte var medveten om att ni lämnade en felaktig uppgift kan ni inte sägas ha varit medvetet oaktsam. För att kunna dömas för osann försäkran krävs åtminstone medveten oaktsamhet (då kallas brottet vårdslös försäkran). Det spelar alltså ingen roll huruvida ni har varit omedvetet oaktsam eller inte.
Även om uppgiften har använts så verkar det således svårt att döma er för brott, åtminstone utifrån de uppgifter som ni har lämnat till mig. Ni har helt enkelt inte haft det uppsåt eller den oaktsamhet som krävs för att dömas för brott.
Skadebegränsning
Skulle ni trots allt polisanmälas, åtalas och dömas för brott så kan domstolen alltid ta hänsyn till att ni har försökt att begränsa skadan och medverkat till brottsutredningen (genom att själv påtala att ni har gjort fel). Om domstolen anser att ni har begått brott är det alltså inte ens säkert att ni får något straff, just därför att ni har hjälpt till att rätta till felet.
Rekommendation
Min bedömning är att ni inte har begått något brott och att Försäkringskassan därför inte har någon anledning att polisanmäla er. Hade jag varit er hade jag kontaktat personen som utfärdade beslutet om återbetalningsskyldighet och fråga om en polisanmälan är aktuell. Om det är det beslut som ni har fått som ni oroar er över så kan jag trygga er med att det inte är aktuellt med polisanmälan bara för att det har upptäckts ett fel och att ni är återbetalningsskyldig. Återbetalning är en “naturlig” del av Försäkringskassans verksamhet och innebär inte automatiskt att de polisanmäler. Men som sagt, jag rekommenderar att ni kontaktar den handläggare som utfärdade beslutet och frågar hur de kommer att agera.
Jag hoppas att ni nu har fått insikt i reglerna kring osann försäkran. I övrigt önskar jag er lycka till i er kontakt med Försäkringskassan och hoppas att det ordnar upp sig.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.