Brottsligt att stoppa varor i fickorna?
Jag var i affären för att handla. Väl i butiken blev det fler varor än jag tänkt mig att handla så efter ett tag fick jag inte plats med alla varorna i vagnen. Jag stoppade därför tomaten och matlagningsgrädden i min ficka. När jag sedan gick till kassan la jag upp alla varorna från vagnen på bandet samt tomaten som jag lagt i fickan. Efter att jag betalat och gått ur affären kom det fram en butikskontrollant till mig och sa att jag inte har betalat alla mina varor. Jag förstod inte vad kontrollanten menade och visade upp mina fickor för personen - då ramlar matlagningsgrädden ner på marken. Jag blev då helt stum och kom på att jag hade glömt att betala för matlagningsgrädden. Är jag sig skyldig till något brott då jag stoppade varorna i fickan inne i
butiken? Och är jag skyldig till något brott då jag av misstag glömde betala en vara?
Rådgivarens svar
Hej! Tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga.
Är det brottsligt att stoppa varor i fickorna inne i butiken?
Enligt äldre rättsfall från Högsta domstolen är ett tillgreppsbrott normalt sett inte fullbordat förrän varan har förts ut ur butiken, eller, i fråga om varuhus med klart avgränsade avdelningar, ut från avdelningen.
För att det ska vara fråga om exempelvis ringa stöld (som förr hette ”snatteri”) krävs vidare att gärningsmannen har tillägnelseuppsåt – uppsåt att tillägna sig egendomen. Om personen inte har uppsåt att tillägna sig egendomen kan personen alltså inte dömas för ringa stöld.
Det sagda innebär att det, beroende på övriga omständigheter som exempelvis varornas värde, i regel inte är brottsligt att stoppa varor i fickorna inne i butiken. Det är först när varorna förs ut ur butiken som det kan vara fråga om ringa stöld (om gärningsmannen har tillägnelseuppsåt) eller brott som egenmäktigt förfarande.
Är det brottsligt att av misstag glömma att betala för en vara?
Vad som ovan sagts gäller även i situationer då någon glömmer att betala för en vara. Den avgörande förutsättningen för att dömas för brott i situationer då en person påstår sig ha glömt att betala för varan är uppsåtet, det vill säga personens avsikt.
Sammanfattning och svar
Sammanfattningsvis kan sägas att det inte finns något klart svar på dina frågor. I slutändan är det nämligen bevisfrågor som måste prövas – det ska exempelvis bevisas huruvida du hade uppsåt att tillägna dig varan. Rätten måste i detta skede bedöma vems berättelse som är trovärdig.
Jag hoppas att du har fått svar på din fråga och önskar dig lycka till. Om du behöver ytterligare hjälp är du varmt välkommen att boka tid med någon av våra erfarna jurister på Familjens Jurist.
Vänligen,
Olivia
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.