Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Är det förtal att anklaga en person för att vara delaktig i en konspiration kring Palmemordet?

Om jag publicerar en text där jag argumenterar för att Hans Holmér ingår i en konspiration som mörklade mordet på Olof Palme, kan det vara ett lagbrott? Förtal eller ärekränkning eller något annat?

Rådgivarens svar

2020-07-16

Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga!

Jag ska nedan försöka ge ett ungefärligt svar på din fråga då det är många parametrar som spelar in. Bestämmelserna som jag kommer att beröra finns i brottsbalken (BrB). Jag kommer först att redogöra för betydelsen av brottet förtal, innan jag förklarar innebörden av detta i ditt fall.

Förtal

Brottet förtal regleras i 5 kap. 1 § BrB och där anges vissa förutsättningar som måste vara uppfyllda för att brottet ska bli aktuellt. För att dömas för förtal krävs det att man pekar ut någon som brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt eller att man lämnar uppgifter som är ägnad att utsätta personen för andras missaktning. Den som pekas ut måste vara en levande person och det krävs att uppgifterna sprids till någon utomstående. Det krävs att en relativt bred grupp nås av informationen, det räcker vanligtvis inte att uppgiften sprids till en mindre sluten krets. Uppgiften som sprids ska dessutom vara av nedsättande beskaffenhet. Det ska vara en uppgift och inte ett värdeomdöme, men däremot behöver uppgiften inte vara nedsättande enligt den allmänna uppfattningen i samhället. Det finns ett undantag från denna regel i 5 kap. 1 § andra stycket BrB. Där anges det att om man är skyldig att uttala sig eller om det med hänsyn till omständigheterna var försvarligt att lämna uppgift i saken så ska man inte dömas för förtal. Inte heller ska man dömas för förtal om uppgiften är sann eller om man har skälig grund för att lämna den. Bedöms brottet vara grovt blir brottet grovt förtal aktuellt och det regleras i 5 kap. 2 § BrB. Då ska särskilt beaktas om gärningen med hänsyn till uppgiftens innehåll eller sättet för eller omfattningen av spridningen eller annars var ägnad att medföra allvarlig skada, 5 kap. 2 § andra stycket BrB.

Vad gäller i den aktuella situationen?

Det finns flera olika ärekränkningsbrott som framgår av 5 kap. BrB och förtal är ett av dem. För att dömas för förtal ska de ovanstående kraven vara uppfyllda. Att peka ut någon som brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt eller att lämna uppgifter som är ägnad att utsätta personen för andras missaktning är ett av kraven. Den typ av handling som du beskriver ska ha begåtts av personen du nämner kan eventuellt klassas som brottet skyddande av brottsling i och med att du påstår att en viss person har deltagit i en konspiration kring mordet på Olof Palme. Skyddande av brottsling regleras i 17 kap. 11 § första stycket BrB och det kan man dömas till om man döljer den som förövat brott, hjälper honom eller henne att undkomma, undanröjer bevis om brottet eller på annat sätt motverkar att det uppdagas eller beivras. Så det är ett brott som du, beroende på vad du skriver i din text, påstår att personen du nämner har begått. Men egentligen räcker det att du utger uppgifter som är ägnade att utsätta personen du nämner för andras missaktning. Du skriver att du vill publicera texten vilket jag tolkar som att en större grupp människor kommer att kunna ta del av texten, vilket också är ett krav för att förtal ska bli aktuellt. Ett annat krav är att det ska vara en uppgift och inte ett värdeomdöme. Huruvida uppgifterna i din text ses som en uppgift eller ett värdeomdöme kan jag inte svara på utan det måste domstolen avgöra om du skulle bli åtalad för brott. Som jag ser det aktualiseras inte heller undantagsregeln i 5 kap. 1 § andra stycket BrB.

Sammanfattning och rekommendation

Att publicera din text kan vara ett brott i form av förtal. Men jag har själv inte sett din text och kan därför inte ge en närmare fingervisning än vad jag har gjort ovan. Det är flera parametrar som bedömas och domstolen har alltid sista ordet vilket gör att endast domstolen kan ge ett fulländat svar på den frågan, i det fall att du skulle bli åtalad för exempelvis förtal. Men att framställa någon som brottslig eller klandervärd i sitt levnadssätt eller att lämna uppgifter som är ägnad att utsätta personen för andras missaktning kan vara förtal så det finns en risk för att du begår ett brott om du publicerar och sprider en text som uppfyller det kravet. Har du ytterligare frågor är du välkommen att kontakta Familjens Jurist. Vill du träffa en jurist kan du boka en tid här. Hoppas du fick svar på din fråga!

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.