Hoppa till innehållet
Myndighetsjuridik

Missnöjd med socialtjänsten

Tack för svaret men jag ska säga det är min ex fru som har anklagat mig för pcykismisshandel.
Det innebär att min dotter är absolut INTE i nå fara.
Eftersom hon är mammig å vill vara med sin mamma heller än mig då hon har sagt till soc att det är pappa som bråkar å garanterat min ex fru har på verkat henne oxå.
Min fråga är att hur kan jag bevisa till tingrätten att hon har övdruvit saker å ting?
Å min andera frågan är att varför soc är mot mig även om jag nekar att vi båda har tjäfasat å allt är inte bara mitt fel??
Varför soc bryr inte sig dukk vad än jag säger men köper min fru ord??
Som du ser i deras besult brev som står övanpå det står BARA shit om mig å inte en enda om min ex fru.
Till o med de har kalalt min ex fru i brevet " mamman " å sen där efter de kallat mig för " mannen"
Är det INTE en ren diskriminering??
Är det inte en hel del att soc finns bara för att trampa på män å särklid när det gäller utläningar?
Kan jag anklaga de för det i rättegången ?
Hur kan jag bevisa att de är BARA mot mig å deras argumnter är först min ex fru ord å sen min dotter som är bara 7 å halv å har sagt att det är pappa som bråkar?
Vad ska jag göra?

Rådgivarens svar

2018-09-25

Hej! Tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med din fråga.

Jag förstår det. Bara för att din exfru anklagar dig för misshandel, behöver inte din dotter vara i fara. Det är just det som socialtjänsten och sedan eventuellt domstolen måste utreda. Det är precis som du säger inte ovanligt att barn också påverkas av om den ena föräldern talar illa om den andra.

Du befinner dig i en svår situation och jag förstår att det känns både hopplöst och jobbigt att vara ensam i detta. Jag kan tyvärr inte svara på om socialtjänsten har betett sig illa i ditt fall, men det är givetvis viktigt att socialtjänsten respekterar båda parter och är objektiva i sin utredning. Socialtjänsten måste såklart höra båda sidor av händelserna och därefter bedöma vad som är bäst för barnet.

Jag tror att det bästa är att du håller god ton mot socialtjänsten och inte blir arg eller brusar upp i kontakt med dem, även om du känner dig illa behandlad. Samma sak gäller i tingsrätten. Detta visar att du inte är aggressiv (som ditt ex påstår), vilket gör att socialtjänsten och domstolen får en positiv bild av dig. Mitt tips är alltså att bete sig professionellt, sakligt och hålla god ton. Sedan kan du berätta din version av händelserna och tala om att det inte är så som ditt ex säger. Givetvis ska du inte bli illa behandlad, men det viktigaste är att du visar dem att du bryr dig om och vill träffa din dotter på ett lugnt, sansat sätt.

Om man är missnöjd med socialtjänstens insatser kan man anmäla detta till Inspektionen för vård och omsorg (IVO). En blankett för en anmälan om klagomål hittar du här.

Även om det är jobbigt, så försök att samla och behärska dig inför kontakten med socialtjänsten. Detta kommer gynna dig i framtiden. Vi hoppas att situationen snart löser sig! Vill du ha professionell rådgivning av våra duktiga jurister kan du kontakta dem och boka en tid här.

Med vänliga hälsningar,
Therese

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.