Betala skadestånd innan domen vunnit laga kraft?
Hej! Ett bolag har dömts att betala skadestånd men har överklagat. Bolaget har dock, via juridiskt ombud, sagt att man ska betala ut skadeståndet nu ändå. Man har dock ännu inte betalat. Är man skyldig att betala när man sagt det trots att domen inte vunnit laga kraft?
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen!
Skadestånd betalas när domen har vunnit laga kraft. Detta sker tre veckor efter att dom meddelats förutsatt att den inte överklagats. Skulle domen överklagas har domen alltså inte vunnit laga kraft utan ska frågan ska på nytt prövas. Först när domen vunnit laga kraft, dvs när tiden för överklagandemöjligheten har löpt ut, kommer skadeståndsskyldigheten att realiseras.
När domen vunnit laga kraft kan Kronofogden hjälpa till med att driva in pengarna. Det finns dock möjlighet för målsägande att ansöka om verkställighet hos Kronofogden redan innan domen vunnit laga kraft. Detta kan alltså ske trots att motparten överklagat domen. Det finns möjlighet för den betalningsskyldige att invända till Kronofogden, eller ansöka om inhibition av den överklagade domen i skadeståndsdelen.
Viktigt att notera är att det oavsett detta råder utbetalningsförbud till målsäganden fram tills att domen vunnit laga kraft. För det fall det ansöks om verkställighet, och den betalningsskyldige betalar till Kronofogden, kommer beloppet alltså inte målsägandet till del innan domen vunnit laga kraft. Ifall nästa instans friar tilltalade återbetalas alltså beloppet till fullo.
Sammanfattningsvis
Skadeståndet kan alltså, rent krasst, betalas före det att domen vunnit laga kraft. Det kommer dock inte målsägande till handa förrän så är fallet. Önskar du rådgivning med hänsyn till omständigheter i ditt enskilda ärende är du välkommen att kontakta en av våra kunniga jurister på Familjens Jurist.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.