Anhöriginvandring och den tillfälliga lagen
Hej!
Jag har följande fråga:
Jag som svensk medborgare (svensk född) ansökte om familjeanknytning för min pojkvän som bor utanför EU, under 2017. Han fick tyvärr avslag ganska nyligen. Har överklagat detta. Är påläst om den tillfälliga lagen som gäller till juli/2019. Om domstolen läser min överklagan efter juli 2019, är sannolikheten större då att han får komma? Räknas sparade medel in i försörjningskravet?
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga!
Mycket riktigt har sedan juli 2016 en ny tillfällig asyllagstiftning trätt ikraft som gäller till juli 2019. En av ändringarna som gjordes i svensk asylrätt i den nya lagen är frågan om familjeanknytning.
Jag vill inleda med att ge några kommentarer om rättsläget. Den lagparagraf som är aktuell i ert fall är 5:3 a p. 1 utlänningslagen (UtlL). Det görs en seriositetsprövning. Förhållandet för blivande makar eller sambos måste framstå som seriöst, och det får inte finnas några särskilda skäl emot att uppehållstillstånd beviljas. Lagen syftar till att förhindra att anknytning används som en väg till uppehållstillstånd för personer som inte är berättigade till det.
- Prövningen innebär att det ställs krav på att:
- Förhållandet varat en tid
- Parterna har träffats i alla fall i viss utsträckning
- Att de har god kännedom om varandra och;
- Att de kan kommunicera på ett gemensamt språk
- Stor vikt fästs också vid ifall parterna väntar barn tillsammans.
- Hänsyn ska också tas till om den sökande gjort sig skyldig till brottslighet eller brottslighet i kombination med annan misskötsamhet, 5:17 st. 1 UtlL.
- Slutligen ska även den person som utlänningen åberopar anknytning till att kunna försörja sig och samtidigt ha en bostad av tillräcklig storlek och standard för sig själv och utlänningen, 5:3 b UtlL.
Detta som nämnts ovan är således vad som behöver uppfyllas för att din pojkvän ska kunna få uppehållstillstånd i Sverige på grund av anknytning till dig. Frågan är nu om detta har förändrats sedan den nya lagen trädde i kraft.
I 6§ st 2 den nya asyllagen (du hittar hela lagen här) stadgas att utlänningen (din pojkvän) ”inte ska beviljas om den person som utlänningen åberopar anknytning till är en flykting som har beviljats ett uppehållstillstånd som har tidsbegränsats”. Detta gäller inte i er situation eftersom att du inte är flykting.
Vidare har vi 7§ den nya lagen där det stadgas att uppehållstillstånd ”inte ska beviljas om den person som utlänningen åberopar anknytning till är en alternativt skyddsbehövande”. Inte heller denna paragraf är aktuell för er eftersom du inte är en alternativ skyddsbehövande.
Sammantaget menar jag att det för er inte spelar någon roll ifall det finns en tillfällig lag eller inte eftersom att du inte faller in i något av de aktuella rekvisiten. Min tolkning är, utan att veta mer om det specifika avslaget, att migrationsverket funnit något bristande i själva seriositetsbedömningen.
För att återgå till dina frågor så är svaret på din första fråga nej. Domstolen kommer att beakta den lag som var aktuell när överklagan gjordes. Detta har att göra med generella rättssäkerhetsprinciper. När det gäller din andra fråga om försörjning så kan sparade medel räknas in i kravet. Det viktigaste är dock att du ska kunna ha en varaktig arbetsrelaterad inkomst. Du kan läsa mer på migrationsverkets hemsida här.
Slutligen hoppas jag att du fått svar på dina frågor. Jag har utifrån det lilla jag fått veta gjort en bedömning där jag inte anser att er situation ens påverkas av den nya asyllagstiftningen eftersom du inte uppfyller rekvisiten att själv vara flykting eller alternativt skyddsbehövande.
Undrar du något mer är du välkommen att ställa en ny fråga eller kontakta någon av våra jurister här på Familjens jurist.
Mvh,
Asal Gohari
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.