Tvist om att betala en skuld
Hej! Jag och en föredetta kompis ligger nu i en tvist. Det handlar om en skuld på en viss summa. Hen sa idag att hen polisanmält ärendet och även skickat det till fogden. Jag fick idag erbjudandet om att betala hälften och sen stryker hen allting och drar tillbaka kronofogden och även polisanmälan, när jag nu väl betalat hälften så kräver hen mig istället på 500kr extra för att ta bort allting. När vi har en överenskommelse, finns även bevis på det. Är inte detta utpressning som hen håller på med?
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen!
Din fråga handlar om avtal och kronofogden. Jag kommer därför att gå igenom relevanta bestämmelser, förklara vad som gäller i din situation och kommer att avsluta med en rekommendation.
Det framgår inte av din beskrivning om det är så att du faktiskt är skyldig personen pengar. Därför kommer jag besvara din fråga utifrån olika scenarier.
Allmänt om betalningsföreläggande hos kronofogden
Om det är så att det föreligger en skuld, är det för att ni har ingått i ett avtal med varandra om att du av någon anledning ska betala dessa pengar till personen. Det kan exempelvis vara i form av ett lån eller för att du har köpt något av personen. Huvudregeln är att avtal ska hållas och att du där med ska betala summan till personen.
Du skriver även att personen har kontaktat kronofogden. En person som anser att någon är skyldig den pengar kan ansöka om ett betalningsföreläggande hos kronofogden, 2 § och 9 § Lag om betalningsföreläggande och handräckning. Det kan således vara ett betalningsförläggande som personen menar.
Din situation
Om det är så att du står i skuld till personen bör du betala den skulden. Vidare är det rätt att den personen har ansökt om ett betalningsföreläggande hos kronofogden om det är så att du inte har betalat för en befintlig skuld.
Du skriver att personen säger att du slutligen endast behövde betala hälften av summan. När personen säger att du endast ska betala hälften av summan, kan det ge fog för uppfattning om att ni har slutit ett avtal om att du endast ska betala den summan. Då bör det vara det som numera gäller mellan er och bör då inte kunna komma med kravet om att du ska betala 500 kr i efterhand.
Om fallet är så att du inte är skyldig personen pengar så är det eventuellt möjligt att personen håller på med en utpressning i brottsbalkens mening, se 9 kap 4 § brottsbalken. Det är dock inget jag kan bedöma inom ramen för Fråga Juristen.
Om du vill få ett mer konkret svar på din fråga behöver du prata med en jurist som kan sätta sig in i samtliga aktuella omständigheter. Du kan boka en tid med en av våra jurister genom att följa denna länk.
Tack för din fråga!
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.