Hoppa till innehållet
Köpa, hyra ut & sälja

Nedsatt hyra och skadestånd på grund av vattenskada i hyreslokal

Hej.
Jag driver ett litet skomakeri. När jag kom tillbaka till min hyrda lokal från julledigheten 18-12-27 hade golvet gett vika och satt sig med ca 8 cm. Jag kontaktade hyresvärden och sade att detta måste åtgärdas så snart som möjligt. Han säger att arbete tidigast kan påbörjas 19-01-15. Jag hör av mig till mitt försäkringsbolag och anmäler skadan, då jag har en avbrottsförsäkring. Jag vet inte hur skadan på skett, ifall det är en vattenskada eller något dylikt. Försäkringsbolaget ersätter inte mig ifall det är en sättnings-skada. Vad jag undrar är:

Om det är en sättnings-skada och mitt försäkringsbolag inte ersätter mig med avbrottsförsäkringen, går hyresvärdens försäkring in och ersätter mig för ekonomiskt bortfall?

Hur gör man med hyran under tiden jag inte kan nyttja lokalen?

Vänligen

Rådgivarens svar

2019-01-16

Stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga!

Skadade hyreslokaler

Regler om hyra finns i 12 kap. jordabalken, även känt som "hyreslagen".

"Om lägenheten skadas under hyrestiden utan att hyresgästen är ansvarig för skadan" gäller enligt lagen följande:

1. Hyresgästen får avhjälpa bristen på hyresvärdens bekostnad, om hyresvärden underlåter att efter tillsägelse ombesörja åtgärden så snart det kan ske.

2. Kan bristen inte avhjälpas utan dröjsmål eller underlåter hyresvärden att efter tillsägelse ombesörja åtgärden så snart det kan ske, får hyresgästen säga upp avtalet. Uppsägning får dock ske endast om bristen är av väsentlig betydelse. Sedan bristen har blivit avhjälpt av hyresvärden, får avtalet inte sägas upp.

3. För den tid lägenheten är i bristfälligt skick har hyresgästen rätt till skälig nedsättning av hyran.

4. Hyresgästen har rätt till ersättning för skada, om hyresvärden inte visar att bristen inte beror på hans försummelse.

Jag kan inte svara på vilka ersättningar som hyresvärdens försäkring täcker, men enligt lagen har du först och främst rätt till nedsatt hyra. Men du har också rätt till ersättning för skada. Detta inkluderar skada i form av utebliven vinst. Den uteblivna vinsten beräknas antingen utifrån tidigare år eller så uppskattar domstolen hur mycket vinst du skulle ha gjort.

Ifall du vill gå vidare med denna process rekommenderar jag dig att först kontakta en av våra jurister. De har koll på precis vilka ersättningar du har rätt till samt hur de ska beräknas. Det kostar visserligen med juristrådgivning, men då kan du också vara säker på att du får ut så mycket som möjligt.

Om du har någon ytterligare fråga, om det här eller någonting annat, så är du välkommen att återkomma till oss med en ny fråga.

Med vänlig hälsning,
Helmer

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.