Skuld som krävs in långt efter att arvskifte genomförts
Flera år efter att bouppteckning för vår avlidne pappa stod klar mottog vi ett inkassokrav till dödsboet. Skulden gäller TV och internettjänster från innan han gick bort. Pengarna som blev över i dödsboet har vi redan använt upp eftersom det gått flera år. Kan vi tvingas betala skulden ändå?
Rådgivarens svar
Hej och stort tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med din fråga!
Din fråga aktualiserar reglerna i Ärvdabalken (ÄB) och Preskriptionslagen.
Processen när någon går bort
När någon går bort ska en boutredning göras för att klarlägga vilka tillgångar och skulder personen hade. Dessa övergår sedan i ett dödsbo och det är dödsbodelägarna som förvaltar dödsboet (ÄB 18:1). Det är alltså de som ska ärva som förvaltar boet om inte en särskild boutredningsman utses och det förblir ett dödsbo ända fram tills arvskiftet görs. När en bouppteckning har gjorts ska ett arvskifte ske och då ska arvet föras över till de som ska ärva (ÄB 23:1).
En skuld dyker upp långt efter
Om det dyker upp en skuld efter att dödsboet är avslutat, ska bodelningen eller skiftet gå åter eftersom bodelningen eller skiftet genomfördes innan den dödes eller boets skulder hade betalats (ÄB 21:4 st 1). Återgången begränsas till så mycket att skulderna kan betalas, och resten av arvskiftet eller bodelningen ska därför bestå. Det som ska betalas av varje person ska utgå från delägarna i förhållande till vad var och en av dem är skyldig och alltså hur stor andel de ärvde (ÄB 21:4 st 2).
Om återgång ska ske så måste också fordringen vara en giltig fordran och den ska inte vara preskriberad. Om fordringen är preskriberad så förlorar borgenären rätten att kräva ut fordringen (Preskriptionslagen 8 §). Den generella preskriptionstiden för en fordran som en näringsidkare har gentemot en konsument är tre år (Preskriptionslagen 2 §). Detta kan dock förlängas genom preskriptionsavbrott som till exempel att personen betalar en del av skulden, eller att det kommer ett skriftligt krav på betalning (Preskriptionslagen 5 §). Från avbrottet ska i så fall en ny preskriptionstid löpa (Preskriptionslagen 6 §).
I din situation
I din situation gäller att ni måste kolla att det är en giltig skuld och att den inte är preskriberad. Om skulden uppfyller kraven så är ni skyldiga att betala den och då ska ni alla betala utifrån hur mycket ni ärvde.
Rekommendation
Om ni är osäkra på om skulden är giltig rekommenderar jag er att kontakta en av de kunniga juristerna på Familjens Jurist.
Jag hoppas att du känner att detta var svar på din fråga och annars är du välkommen att återkomma med en ny fråga!
Med vänlig hälsning, Hanna
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.