Hoppa till innehållet
Juridik vid dödsfall

Lån eller gåva, vad gäller vid bouppteckning?

Hej. Vid bouppteckningen uppgav den ena parten fått en gåva på 300.000:-. Sanningen var att summan var 600.000:-. Detta påtalades vid bouppteckningen. Nu skall vi ha arvskifte och jag påstår att 300.000:- är ett lån och ska återbetalas till dödsboet. Vid bouppteckningen fanns endast 10.000:- kvar i kontanta medel. Vi är inte överens. Vad gäller juridiskt?

Rådgivarens svar

2021-11-29

Hej och tack för att du vänder dig till Fråga juristen med din fråga. Jag ska här redogöra för frågan relevanta lagregler och försöka ge förslag på hur man kan gå vidare i en situation som din.

Förskott på arv?

En första sak att fundera på är om gåvan, eller de lånade pengarna, är ett förskott på arv. I 6 kap. Ärvdabalken (ÄB) finns regler om förskott på arv. I 6 kap. 1 § ÄB anges att vad arvlåtaren i livstiden gett en bröstarvinge ska avräknas som förskott på dennes arv efter arvlåtaren, om inte annat har föreskrivits eller med hänsyn till omständigheterna måste antas ha varit avsett. Motsatsvis gäller att gåvor som arvlåtaren gett till någon som inte är dennes bröstarvinge, inte presumeras vara förskott på arv. Av 6 kap. 3 § ÄB framkommer att avräkning av förskott ska ske efter egendomens värde vid mottagandet, om inte på grund av omständigheterna annat bör gälla. Kan vad arvinge mottagit i förskott ej till fullo avräknas på dennes arvslott, är denne ej skyldig att återbära överskottet (6 kap. 4 § ÄB).

Märk dock 7 kap. 4 § ÄB: Har arvlåtaren i livstiden bortgivit egendom under sådana omständigheter eller på sådana villkor att gåvan till syftet är att likställa med testamente, ska 7 kap. 2 och 3 §§ ÄB om testamente äga motsvarande tillämpning gällande gåvan, om ej särskilda skäl  finns emot det. Vidare ska vid nedsättning av gåvan motsvarande del av den bortgivna egendomen återbäras eller, om det ej kan ske, ersättning utgivas för dess värde. Vid laglottens beräkning ska värdet av den bortgivna egendomen läggas till kvarlåtenskapen. Vill bröstarvinge mot gåvotagare göra gällande denna rätt, ska denne väcka talan inom ett år från det bouppteckning efter arvlåtaren avslutades. Försittes denna tid, är rätt till talan förlorad.

Rekommendation

Det saknas information i frågan för att avgöra hurdan er situation är. Om det är en bröstarvinge som fått en gåva på 600.000:- från arvlåtaren och inte annat sagts ska det räknas som förskott på arv och summan ska räknas till boet. Detta sker inte på så sätt att pengarna de facto betalas till boet utan ska endast tänkas göra det. Alltså, boets tillgångar bedöms då vara 610.000:- med de 10.000:- i kontanta medel du nämner. Om det inte finns någon mer bröstarvinge i bilden får gåvotagaren behålla sin gåva. Skulle det däremot vara så att du som skriver också är bröstarvinge, och arvlåtaren således efterlämnade sig två bröstarvingar, skulle laglotten i dessa fall omfatta 152.500:-, och du som skriver kan möjligtvis väcka talan i enlighet med 7 kap. 4 § ÄB för att utfå din laglott. Är det istället så, att gåvotagaren inte var bröstarvinge, får denna behålla gåvan.

Som märks har jag för lite information för att råda dig till något konkret. Jag skulle rekommendera dig att kontakta Familjens jurist för att förklara din situation ytterligare och få hjälp med hur du kan gå vidare. Kom även ihåg att om det blivit något fel vid bouppteckningen ska en tilläggsbouppteckning göras och registreras hos Skatteverket, men allt sådant kan Familjens jurist hjälpa till med.

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.