Kan den efterlevande make undanhålla giftorättsgods?
Hej
Mor gick bort för några månader sedan.
Hon hadde tillsammans med sin man som inte är våran far, en lägenhet som de ägde 50 % vardera. De sålde lägenheten med över en miljon i vinst och pengarna skall då såklart fördelas mellan dem då mamma ägde 50 % av den
Nu när vi håller på med bodelningen upptäcker vi att vinsten av lägenheten inte finns på hennes konto utan hennes mans konto. Mamma var under de sista åren svårt dement och hennes mans dotter har haft tillgång till deras konto för att betala räkningar. Hennes man förnekar nu att han har några pengar och vi riskerar nu att bli arvslösa. Vi tror att då han nu är sjuk och gammal vill ge alla pengarna till sin egen dotter. Hur går vi tillväga för att lösa detta stora problem
Rådgivarens svar
Hej! Stort tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med din fråga.
Tillämpliga regler hittas i ärvdabalken (ÄB) och i äktenskapsbalken (ÄktB).
Bodelning när make avlidit
När en person var gift vid sin bortgång ska en bodelning mellan denne och den efterlevande maken. Huvudregeln är att all egendom (giftorättsgods) ska delas lika mellan makarna, förutsatt att viss egendom inte är enskild egendom eller att ett äktenskapsord finns upprättat. Det finns dock en regel som den efterlevande maken kan åberopa i syfte att vardera make ska behålla sitt. Regeln hittas i 12 kap. 2 § ÄktB och innebär att den efterlevande make får behålla alla sina tillgångar istället för att all giftorättsgods slås samman och delas lika mellan denne och den avlidne maken.
Bouppteckningen
Bouppteckningen ska förrättas inom 3 månader från att personen avlidit. Alla dödsbodelägare ska kallas till bouppteckningsförrättningen men det finns inget tvång att närvara. I bouppteckningshandlingen, som ska skickas in till Skatteverket, ska den avlidnes samtliga tillgångar och skulder tas upp. Tillgångar och skulder ska tas upp så som de var vid dödsfallet, 20 kap. 4 § ÄB. I bouppteckningen ska även den efterlevande makens tillgångar tas upp eftersom de utgör giftorättsgods. Oavsett om den efterlevande make skulle åberopa regeln i 12 kap. 2 § ÄktB vid bodelningen ska dennes tillgångar redovisas.
Sammanfattning
Jag förmodar att ni har haft en bouppteckningsförrättning redan och i så fall bör er mamma make ha redovisat sina tillgångar som giftorättsgods. Hälften av all giftorättsgods tillhör din mammas dödsbo såvida inte hennes make har åberopat regeln i 12 kap. 2 § ÄktB. Hursomhelst bör hälften av bostadsförsäljningen, eller det som finns kvar av försäljningen, vara tillgångar i din mammas dödsbo. Du och dina syskon har all rätt att ärva er mammas andel av bostadsförsäljgen förutsatt att hon inte testamenterat något annat. Jag rekommenderar att ta kontakt med en jurist som kan hjälpa er i ärendet.
Hoppas du känner att du fått svar på din fråga! Du är välkommen att ta kontakt med en av våra erfarna familjejurister på Familjens Jurist, se här.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.