Fråga om det finns möjlighet att göra barnbarn arvslösa
Jag undrar. Vår mamma 87 år vill att jag och min syster tar över hennes bostadsrätt, men att hon ändå bor kvar. Är det möjligt ? Anledningen är att vår bror dog för 7 år sedan, han har två barn som hon vill göra arvslösa. Kan hon göra det genom att skriva ett testamente, eller hur går hon till väga ?
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen!
Jag tolkar det som att din fråga handlar om ifall ni kan säkra er rätt till er mammas bostadsrätt vid hennes eventuella bortgång, och om det är möjligt att enbart ni och inte er bror barn ska få tillgång till den. Jag kommer därför att gå igenom relevanta bestämmelser i ärvdabalken (ÄB), förklara vad som gäller i din situation och kommer att avsluta med en rekommendation.
Allmän information
Här kommer en allmän beskrivning av vad som gäller.
Enligt 2 kap. 1 § ÄB ärver bröstarvingar först vid arv, vilka är arvlåtarens avkomlingar. Som bröstarvinge har man rätt till hälften av arvslotten som tillkommer hen, hens s.k. laglott (7 kap. 1 § ÄB). Om ett barn är dött ska dess avkomlingar träda i deras ställe. Barnbarn ärver alltså först efter att deras föräldrar avlider, och tar då plats som arvtagare som bröstarvinge. Om en av barnbarnens förälder fortfarande är i livet, och denne var gift med deras bortgångna förälder, får barnen dock vänta på arvet tills även den efterlevande maken avlider (3 kap. 1 § 2 st. ÄB).
Som tidigare nämnts har en bröstarvinge rätt till en s.k. laglott, vilken utgör hälften av arvslotten. Vid flera bröstarvingar delar dessa på denna hälft. Laglotten gör att det inte går att testamentera bort hela bröstarvingens arvslott, men det går däremot att testamentera bort all annan kvarlåtenskap upp till bröstarvingens laglott. Den som har fyllt 18år får genom testamente förordna om sin kvarlåtenskap (9 kap. 1 § ÄB).
Din situation
Jag kommer nu att gå igenom vad som gäller i din situation.
Eftersom er bror har gått bort träder hans barn in i hans ställe som bröstarvinge. Barnbarnen har alltså rätt till den laglott er bror hade. För att undvika att de har rätt till mer än deras laglott måste er mamma testamentera, så att deras rätt begränsas. Er mamma bör därmed testamentera så att ni får lägenheten, och att era syskonbarn enbart får rätt till det lagen ger de rätt till. Det är möjligt att i testamentet inte nämna något om laglotten, och därmed testamentera allt till er. Risken däri är dock att era brorsbarn kan komma att kräva ut sin laglott, och möjligen inleda en rättsprocess, vilket kan vara både långdragen och kostsam.
Sammanfattning och rekommendation
Din fråga var hur er mamma tillförsäkrar att ni får hennes lägenhet, och det bästa sättet att göra det är att hon skriver testamente. Hon bör däri uttrycka att endast laglotten ska utgå till hennes barnbarn. Jag länkar till vår onlinetjänst där ni kan skriva ett testamente online, se mer via denna länk.
Med det hoppas jag att du fått svar på din fråga! Om fler frågor uppkommer är du alltid välkommen att höra av dig till oss på Fråga Juristen igen.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.