Hoppa till innehållet
Juridik vid dödsfall

Får man fritt spendera egendom som man ärver med fri förfoganderätt?

Min mormors bror T gick bort för ett år sedan. Han hade inga barn och i hans testamente framgick att han önskade att mormors barn och barnbarn skulle ärva honom. Han var änkeman och frun gick bort för cirka 10 år sedan. Ingen av dem hade några bröstarvingar. Frun hade inget testamente så vitt jag vet och något äktenskapsförord har jag inte sett så jag antar att T ärvde henne med fri förfoganderätt. Vi blev kallade till Ts bouppteckning i januari men jag kunde tyvärr inte delta. Det har visat sig att fruns arvingar (syskonbarn och syskonbarnbarn) inte godkände Ts testamente. Nu har vi fått ett nytt brev från begravningsbyrån där det står att T har förbrukat sitt giftorättsgods, tillgångarna som fanns när makan gick bort har minskat betydande. De tillgångar som finns kvar fördelas mellan makans dödsbodelägare.

Tingsrätten har inte fått in någon stämningsansökan (jag tänker på Ts testamente). Efter att frun avled sålde T sommarstugan och senare huset som han och frun ägde tillsammans. Min ena kusin köpte stugan (är universell testamentstagare) och en annan kusin köpte huset (också testamentstagare). I makans bouppteckning står sommarstugan under Ts tillgångar. I brevet från begravningsbyrån står att skillnaden i behållningen efter första avlidna makan jämfört med nuvarande behållning har minskat med cirka 1,9 miljoner. Får jag och mina släktingar verkligen inget arv? Stämmer detta? Hur mycket fick i så fall T leva för efter att makan gick bort?

Rådgivarens svar

2022-11-30

Hej, tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga! 

Fri förfoganderätt och minskning av arv 

Efterlevande make ärver den först avlidne makens del med fri förfoganderätt om det finns arvsberättigade släktingar i andra arvsklasser (3 kap. 1 § Ärvdabalken). Resten av kvarlåtenskapen ärver den efterlevande maken med full äganderätt. Den som ärver med fri förfoganderätt får fritt förfoga över egendomen under sin livstid så som att spendera eller sälja egendomen. Man får däremot inte testamentera bort egendomen eller ge bort en för stor del av arvet utan att riskera en återgång av gåvan (3 kap. 2,3 § § Ärvdabalken). För att en återgång av gåva ska bli aktuell ska det ha skett en väsentlig minskning av egendomen, enligt praxis är en väsentlig minskning en fjärdedel av tillgångarna. Det räknas även som gåva om någonting har sålts till underpris. För att en talan ska kunna väckas av efterarvingarna krävs det att det inte gått mer än fem år sedan gåvan mottogs. 

Situationen i ditt fall 

Den som ärver med fri förfoganderätt får själv bestämma hur egendomen ska spenderas, man får således ”leva för” hur mycket man vill. Däremot får man inte testamentera eller ge bort en för stor del av egendomen utan att riskera en återgång av gåvan.  

I ditt fall har en stor andel pengar försvunnit, jag rekommenderar dig att ta kontakt med en jurist för att titta på om det exempelvis har skett en väsentlig minskning av arvet genom gåva. Familjens Jurist kan hjälpa dig vidare i ärendet. 

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.