Dödsbodelägare som inte kommer överens
Hej!
Min farmor har gått bort och har genom testamente skrivit att jag och mina syskon ska ärva allt efter henne. Hon skriver också att det finns en önskan från henne att hennes enda bröstarvinge (vår far) inte ska ha något eftersom hon anser att han redan fått ut sin laglott genom gåvor tidigare. Detta stämmer men tyvärr hittar vi inga papper som styrker förskott på arv varför jag antar att det kan bli svårt att få igenom?
Vår far har redan idag sagt att han inte accepterar testamentet och att han ska ha allt.
Bodelningen kommer vi lämna till en jurist för att allt ska gå rätt till.
Vårt största problem just nu är dock att farmors lägenhet ska överlämnas om två veckor. Innan dess måste den tömmas och städas ur. Vi dödsbodelägare är dock inte överens eftersom en inte accepterar testamentet. Det leder ju till att skiftet och allt annat kring detta med stor sannolikhet kommer dröja, kanske minst ett halvår iom tiden för klander. Innan allt är klart så får man ju inte göra något med tillgångar och saker som tillhör dödsboet. Hoppas även att det är så så att inte en av oss fyra kan ta ut de få tillgångar som finns och som behövs för att betala begravning m.m.
Frågan är bla vad vi gör med bohaget? Lägenheterna (hon hade två då hon flyttat till ett boende nyss och inte hunnit få klart affären med lägenheten) ska ju överlämnas nu.
Om vi måste magasinera allt tills vi vet vad som gäller kring arvet, vem ska då stå för den kostnaden? Det finns nämligen nästan inga pengar kvar och magasinering är dyrt.
Hur gör man när man inte är överens?
Det handlar varken om sakerna eller pengar egentligen men vi måste veta hur vi ska göra för att inte en tredje part ska bli lidande. För visst är det så att alla fyra dödsbodelägare måste vara överens för att vi ska kunna ta beslut om att skänka bort eller slänga de få möbler och saker som finns?
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga!
Jag kommer nedan att kommentera er situation och besvara dina frågor. Hänvisningar görs till Ärvdabalken (ÄB) för att du ska kunna följa med i lagtexten.
Testamentet
Er farmor har rätt att skriva ett testamente med sin yttersta vilja att du och dina syskon ska ärva henne. Er far har dock rätt till sin laglott efter sin mor.
För att han ska tillvarata sin rätt måste han klandra testamentet som er farmor skrivit inom sex månader från det att han har delgivits testamentet, 14 kap 5 § ÄB.
Under förutsättning att testamentet har upprättats korrekt enligt de formkrav som finns så kommer er far genom att klandra testamentet bara få rätt till hälften, sin laglott, efter er farmor. Han kommer inte kunna få hela arvet efter er farmor.
Förskott på arv
Er farmor och ni menar på att även om er far klandrar testamentet och får rätt till sin laglott är det något som han redan fått ut tidigare, i förskott.
Gåvor som er farmor gett till er far under sin livstid ska om inte annat uttrycks vara förskott på arv, 6 kap 1 § ÄB. Det betyder att från sin rätt till laglott ska han avräkna gåvor som han redan fått.
Som du själv belyser blir problemet att bevisa dessa gåvor. Eftersom jag inte vet vilka typer av gåvor som er far har fått från er farmor kan jag inte hjälpa er i hur de kan bevisas. Ni bör vända er till en av våra jurister om ni vill få hjälp att reda ut det. Ni kan läsa mer om hur ni kommer i kontakt med någon av våra jurister här.
Dödsbodelägarna
Dödsbodelägarna ska gemensamt förvalta dödsboet, 18 kap 1 § ÄB. Att det ska förvaltas gemensamt betyder just att ingen enskild dödsbodelägare kan företräda dödsboet. Alla ni som är dödsbodelägare företräder dödsboet tillsammans.
Är man som dödsbodelägare inte överens om hur skiftet ska fördelas är det bra att förordna en boutredningsman. En boutredningsman kan om inte dödsbodelägarna kommer överens genomföra ett tvångsskifte. D.v.s. göra en egen bedömning av den rättsliga situationen och fördela arvet därefter. Problemet med denna lösning i ert fall är att boutredningsmannen tar betalt för sitt arbete och finns de få tillgångar i boet kommer ingen boutredningsman ta på sig det arbetet.
Bohaget
Som du skriver kan det vara dyrt att magasinera bohaget i väntan på att ni ska landa i ett arvsskifte. En rekommendation som ni kan överväga är att sälja bohaget. Det finns många bolag som köper dödsbon och särskild bohag i dödsbon. Kan ni som dödsbodelägare komma överens om att ni ska sälja bohaget utan att därmed fastställa vem som ska få värdet av det kan det vara ett alternativ att överväga.
Avslutande kommentarer
Det viktigaste är att du och dina syskon funderar på vad ni vill och vilka intressen ni har. Du skriver att det inte är fråga om några pengar så jag kan inte utröna vilka intressen ni har. Många gånger kan det vara saker som inte har särskilt högt ekonomiskt värde men däremot ett högt affektionsvärde. Frågan blir också vad er far har för intresse i arvet efter er farmor om det inte är just pengarna som driver honom.
Fokusera på vilka intressen ni har och vilka intressen er far har. Ibland kan det i situationer som dessa bara vara känslor som styr er far och att han bara vill ha arvet för att han tycker att det är rätt. Då är det inte helt enkelt att hitta en lösning.
Ni bör också utreda era alternativ. Vad kommer hända om er pappa ärver allt? Kommer ni ärva det som ni redan nu vill ärva den dag han går bort?
För att hjälpa till och reda ut vad som är det viktigaste för er och hur ni på bästa sätt kan tillgodose det gör ni rätt i att kontakta någon av våra jurister. Ni kan läsa mer om hur ni kan komma i kontakt med våra jurister här.
Tack för dina frågor och tveka inte att skriva ytterligare en fråga om det är något du vill utveckla eller något annat du undrar över.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.