Hoppa till innehållet
Juridik vid dödsfall

Bouppteckning och arvskifte

Hej,
Vi är tre systrar och vår mamma gick bort 8 september, pappa död sedan länge. En av mina systrar vill köpa ut oss och behålla mammas fastighet. Vi är överens. Kan vi skriva bouppteckningen och uppge taxeringsvärdet 229 000, lämna in den och därefter söka lagfart till dödsboet. (inskrivningsmyndigheten 825 kr)? Är det nödvändigt att söka lagfart till dödsboet? Måste vi göra ett arvskifte där det framgår att vi tre äger fastigheten? Eller räcker det med att efter bouppteckningen upprätta ett köpebrev där vår syster köper ut oss till den summa vi kommit överens om 535 000? Hur kan vi enklast göra? Måste hon köpa ur dödsboet eller kan vi ordna köpet efteråt?
Om vi är överens, behövs det något skrivet om arvs skifte?
Vi vill skriva bouppteckningen själva. Efter mammas dödsdag har det inkommit 38 000 från betalning av en privat skuld vilket täcker begravningskostnaderna. Ska vi förklara det i bouppteckningen? Ska kopior på räkningar skickas med i bouppteckningen? Mamma hade inga skulder. Lösöret uppskattar vi till 20 000.

Rådgivarens svar

2017-10-14

Hej! Stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Regler om arv återfinns i ärvdabalken (ÄB) och jag ska nedan redogöra för vad som gäller i ert fall.

Bouppteckning och arvskifte
En bouppteckning måste förrättas senast tre månader efter dödsfallet, 20:1 ÄB. Samtliga boets tillgångar och skulder ska antecknas i bouppteckningen så som de förelåg vid tidpunkten för dödsfallet, 20:4 ÄB. Tillgången på 38 000 kr ska således tas upp i bouppteckningen samt samtliga skulder (räkningar, begravningskostnader). Finns det tillräckligt med pengar för att betala alla skulder i dödsboet kan räkningarna betalas när de förfaller till betalning, annars är huvudregel är att dödsboet inte får betala några skulder förrän en månad efter det att bouppteckningen upprättades för att alla eventuella fordringsägare ska hinna ställa krav på betalning, 21:1 ÄB.  Vad som ytterligare ska tas upp i bouppteckningen följer av 20:3 ÄB, bl.a. information om förrättningen och den avlidne.

Efter att en bouppteckning förrättats ska ett arvskifte göras. Det krävs ett arvskifte för att fördela den avlidnes tillgångar mellan dödsbodelägare. Arvskifteshandlingen är en handling av vilken det framgår till vem av arvingarna som egendom ska tillskiftas. För att kunna verkställa en egentlig fördelning av den avlidnes kvarlåtenskap behövs en bouppteckning tillsammans med arvskifteshandlingen. Dessa handlingar utgör bevis över att dödsbodelägarna är överens om vem som ska få viss egendom, 23:1 och 4 ÄB.

Lösa ut dödsbodelägare från fastighet
Första steget brukar vara att man kommer överens om fastighetens värde. Jag rekommenderar att ni tar kontakt med en auktoriserad värderingsman för att få en värdering.

Din syster som ska lösa ut er, ska enligt huvudregeln ge er en tredjedel var av nettobeloppet av tillgångarna efter att skulderna (ev. räkningar, begravningskostnader) dragit av. Det innebär att om fastigheten är belånad ska dessa skulder avräknas, vilket den visserligen inte verkar vara i ert fall.

Eventuell vinst som ska skattas på när din syster senare säljer fastigheten ska även kompenseras för redan när hon förvärvar er del av fastigheten. Hur man beräknar vinsten eller förlusten vid en fastighetsförsäljning kan ni läsa mer om på skatteverkets hemsida, klicka här. Observera att vissa avdrag får göras bland annat för förbättringsutgifter och mäklarkostnader. Det är även möjligt att de kompensera din syster för framtida mäklarkostnader hon kommer ha när hon säljer fastigheten.

Det innebär i ert fall att ni ska dra bort skatten på vinsten, mäklarkostnader samt eventuella lån eller andra skulder och det värdet som återstår ska din syster lösa ut er för.

Om lagfart mm.
När en fastighetsägare avlider övergår äganderätten till dödsboet. När fastigheten ska övergå till en eller flera dödsbodelägare genom arvskifte behöver dödsboet inte söka lagfart, 20:1 jordabalken. När din syster ska tillskiftas fastigheten måste förvärvshandlingen i original ges in till Lantmäteriet. Det innebär således att ni måste upprätta ett arvskifte, 20:5 jordabalken. Din syster som förvärvar fastigheten är den som söker lagfart. Vid arv behöver hon inte betala någon stämpelskatt, utan bara expeditionsavgiften på 825 kronor. Du kan läsa mer om detta på Lantmäteriets hemsida.

Sammanfattning
Ni kommer behöva förrätta en bouppteckning samt en arvskifteshandling. Något köpebrev är inte nödvändigt utan arvskifte är tillträckligt. För att räkna ut vilket belopp ni ska erhålla kan ni använda er av modellen ovan. Jag hoppas ni har fått svar på era frågor och fått vägledning i hur ni ska gå tillväga. Behöver ni hjälp med att upprätta arvsskifteshandlingar och genomföra fastighetsförvärvet är ni varmt välkomna att boka en tid med någon av våra jurister på ett kontor nära er, det kan ni göra här. Har du några andra frågor kan du använda kommentarsfältet nedan eller skicka in en ny fråga. Lycka till!

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.