Hoppa till innehållet
Juridik vid dödsfall

Återbetalningsskyldighet vid förskott på arv?

Hej. Min fråga är rör arv. Jag har under min livstid mottagit flertalet kontantinsättningar från min mormor, den senaste var på 300 000 för fyra år sedan. Min mormor gick bort i våras och min mamma har sedan tidigare gått bort. Jag uppskattar att min mormor under hela min livstid givit mig ca 800 000 kronor. Nu när kvarlåtenskapen ska fördelas efter min mormor finns det 600 000 kvar i boet. Vi är tre stycken som ska ärva. Kan jag, i mitt fall, under några som helst omständigheter bli återbetalningsskyldig? Jag har förstått det som att man räknar ut respektives arvslott genom att ta 800 000 + 600 000 = 1 400 000 SEK. Detta ger ca 467 000 per person. För att bli återbetalningsskyldig måste väl det "inkräkta" på de två andras laglotter, vilket är hälften av arvslotten vilket i detta fall är ca 233 500. Eftersom det finns 600 000 att fördelas i boet täcks ju de två andras laglotter. Detta borde väl innebär att de andra två får 233 500 och jag får resterande av de 600 000 alltså 133 000. Har jag uppfattat allt korrekt?
Är väldigt tacksam för svar!
Mvh

Rådgivarens svar

2019-01-13

Hej och stort tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga. Nedan kommer en redogörelse gällande frågan.

Förskott på arv

Frågor gällande förskott på arv aktualiserar ärvdabalkens (ÄB)  regler, framför allt reglerna i kap 6. Som förskott på arv räknas gåvor i from av egendom eller pengar av större värden som arvlåtaren ger till en bröstarvinge. Värdet av gåvan ska alltså avräknas som förskott på arvet. I detta fall handlar det alltså om förskott på arv då din mormor givit dig gåvor i form av pengar. Viktigt i detta fall är att för att det överhuvud taget ska räknas som förskott på arv krävs att alla gåvor (alla 800 000 kr) givits under tidunkter då din mamma inte varit i livet. Alltså räknas bara de gåvor som du fått efter att din mor avlidit som förskott på arv. 

När det handlar om själva avräkning ska den göras på följande sätt. Värdet på förskottet ska avräknas från den bröstarvinges kvarlåtenskap. Beräkningen ser ut enligt följande:

(Kvarlåtenskapen + Förskottet på arvet som bröstarvingen fått)/ antalet arvingar = arvslotten, alltså så mycket av arvet som vardera arvinge ska få

Kvarlåtenskapen läggs ihop med förskottet som bröstarvingen fått. Därefter delar man summan med antalet arvingar. Summan man får är arvslotten som varje arvinge ska tilldelas. Med andra ord är det så mycket de andra arvingarna, som inte fått något förskott, ska få. 

I detta fall blir uträkning enligt följande:

(600 000 + 800 000)/3 = ca 467 000 kr

Varje bröstarvinge ska alltså få ca 467 000 kr.

Kvarlåtenskapen efter er mormor är dock endast 600 000 kr vilket betyder att de inte kan få 467 000 kr var.

Kan du bli återbetalningsskyldig?

Huvudregeln i sådana fall är att den som mottagit förskott inte blir betalningsskyldig till de andra. Det finns dock undantag. Om förskottet gör att de övriga bröstarvingars inte kan få ut sin laglott och syftet med gåvan kan likställas med ett testamente så kan arvingen som mottagit förskott bli skyldig att betala det som fattas. Gällande laglotten så utgör de hälften av arvslotten. I detta fall är arvslotten 467 000 kr vilket betyder att laglotten är 233 500 kr. När det handlar om gåvan kan likställas ett testamente ska gåvan vara gjord med hänsyn till framtida dödsfall. Det betyder att man då tar hänsyn till om gåvan givits kort före dödsfallet och om gåvan varit ett sätt för de avlidne att fördela arvet.

I detta fall verkar kraven för undantaget inte vara uppfyllda. De andra bröstarvingarna får ut sin laglott samtidigt som omständigheterna (utifrån informationen i frågan) inte verkar vara sådana att de överensstämmer med att gåvan kan likställas med ett testamente. Med bakgrund av detta betyder det att du inte kan bli betalningsskyldig.

Dock är det viktigt att poängtera att, då du fått ett förskott som är större än arvslotten och även större än kvarlåtenskapen kommer de två resterande bröstarvingarna, som inte fått något förskott alls, dela helt på kvarlåtenskapen, alltså 600 000kr. De kommer alltså få 300 000 kr var eftersom du redan fått 800 000 kr i förskott.

Jag hoppas att du känner att du fått svar på din fråga. Om du skulle behöva vidare juridisk rådgivning är du välkommen att boka tid hos våra jurister på Familjens juist.

Vänliga hälsningar,

Elma

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.