Arv på grund av dold samäganderätt till fastighet
Undrar lite om vad som gäller i detta: 1 kvinna ärver sitt gamla slitna familjehem. Hon ärver även summa pengar. 1 man sambo med kvinnan ärver sin moder en summa pengar. Alla pengar går till att bygga om bygga ut bygga till renovera totalt på det gamla familjehemmet som nu är ett helt nytt hus.
Mannen alltså sambon dör. Ärver hans barn något?
Det är ett helt nytt hem de har än det hon ärvde och gemensamma pengar har använts till utbyggd mm.??
Rådgivarens svar
Stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Jag ber om ursäkt för det sena svaret. Vi har ett högt frågetryck och hinner tyvärr inte besvara alla frågor inom önskvärd tid.
Gåvor och arv
Regler om arv finns i ärvdabalken. Där finns möjlighet att från ett arv avräkna gåvor från den avlidne till sina arvingar. Det är dock inte fallet i din fråga, eftersom en sambo inte är arvinge. Det går således inte att kräva tillbaka de pengar som sambon har tagit emot (i form av investeringar i fastigheten) till dödsboet.
För att skapa rättvisa i situationer som liknar den i din fråga har man i rättspraxis (Högsta domstolens domar) skapat någonting som kallas dold samäganderätt. Det innebär att en sambo eller make som har bidragit ekonomiskt till den gemensamma bostaden ska anses som delägare till den, även om denne inte står som formell ägare. För att dold samäganderätt ska uppstå krävs:
1. att fastigheten har förvärvats för gemensamt bruk
2. att sambon som inte är formell ägare har lämnat ett ekonomiskt bidrag vid förvärvet
3. att det har varit sambornas gemensamma avsikt att egendomen skulle ägas gemensamt
Det är svårt för mig att uttala mig om punkterna 1 och 3. Framför allt punkt 3, eftersom det kräver insyn i sambornas tankegångar vid arvet. Det spelar dock ingen roll eftersom punkt 2 inte kan uppfyllas vid ett arv. Att förvärva en fastighet genom arv kräver ingen ekonomisk insats. Alltså kan mannen inte ha bidragit till fastigheten vid förvärvet. Att bidrag har lämnats senare, till diverse renoveringar, spelar tyvärr ingen roll i det här fallet. Det är kvinnans fastighet och då ingår den inte i mannens kvarlåtenskap. Mannens arvingar kan således inte ärva fastigheten (eller någon andel i den).
Jag ber återigen om ursäkt för det sena svaret. Om du har ytterligare funderingar, så är du välkommen att återkomma till oss med en ny fråga.
Med vänlig hälsning,
Helmer
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.