Hoppa till innehållet
Juridik vid dödsfall

Arv från utlandet

Hejhej! har en liten fråga om en avliden person får ett arv i utlandet efter att skulder avskrivits, bouppteckning samt slutdeklaration gjorts ska skulderna ändå betalas? Och gäller svensk lag kring arvet eller utländsk lag? Dvs om svensk lag säger att skulderna ska betalas och den utländska lagen säger annat, vilken av dom gäller. De är lite förvirrande men hoppas de förstås. Tack på förhand

Rådgivarens svar

2019-10-12

Hej, stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! Nedan kommer en redogörelse för vad som gäller.

Vid besvarandet av din fråga förutsätter jag att den avlidna personen är medborgare och bor i Sverige. Jag förutsätter att det arv som den avlidna personen fått kommer från någon som inte är varken medborgare eller bor i Sverige. Jag förutsätter också att det inte finns något testamente som reglerar lagvalet. Jag förutsätter också att den person som fått arvet har avlidit före den andra personen. 

Den avlidna personen som fått arvet kallas i detta svar för avliden arvtagare. 
Den andra personen kallas avliden arvsgivare. 

Allmän redogörelse                            
Vad avser val av tillämplig lag är det EUs arvsförordning som blir tillämplig. 
Är det så att svensk rätt tillämpas är det ärvdabalken som är aktuell. 

Tillämpning
Vid frågan om lagval för det arv som den avlidna arvtagaren fått är det, enligt huvudregeln, lagen i den stat (land) där den avlidne hade hemvist vid sin död som är tillämplig, se artikel 21 punkt 1 i arvsförordningen. Det innebär att det är lagen i det land där den avlidne arvsgivaren bott vid sin död som blir tillämplig på arvet.  

I svensk rätt kan en person som avlidit före en annan inte ärva den senare avlidna. Alltså kan inte den avlidna arvtagaren ärva den avlidna arvsgivaren om den avlidna arvtagaren har avlidit först. I vissa fall blir det då den avlidnes arvingar som träder i dennes ställe och får arvet (detta är en princip som kallas ”istadarätt”), se 1 kap. 1 § ärvdabalken. Arvet kan därför inte räknas in i den avlidna arvtagarens kvarlåtenskap och kan därför inte vara medel att betala skulderna med. 

Sammanfattning och avslutande råd
Den tillämpliga lagen är den där den avlidna arvsgivaren vid sin död hade sin hemvist, alltså var den personen bodde. I svensk rätt kan en person som avlidit före en annan inte ärva den senare avlidna. 

Är det så att det är andra omständigheter som gäller i ert fall, råder jag er att kontakta Familjens Jurists jurister för hur ni ska gå till väga. Juristen kan då hjälpa er med allt från att förvalta dödsboet till att fördela arvet. Önskar ni kontakta Familjens Jurist kan ni göra det genom att klicka här.  

I övrigt hoppas jag att du har fått svar på din fråga! 

 

 

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.