Hoppa till innehållet
Flytta isär, skilja sig & separera

Vad gör jag om jag misstänker att min make undanhåller egendom från en bodelning?

Hej!
Min man vill skicka en skilsmässoansökan, jag har inte accepterat så han kommer skicka den själv och om jag läser rätt så blir det 6 mån betänketid. Jag harlänge misstänkt att han under en tid fört över pengar till andra konton utan vår gemensamma bank samt sin mor för att undanhålla pengar. Hur lång tid kan man gå tillbaka för att säkerställa detta på konton? Jag har tillgång till två av hans konton och det är en bråkdel av vad som borde finnas där. Vad kan jag göra?

Min man investerade även för några år sedan utan min vetskap ca 1.4 MSek i ett bolag som han jobbade för vilket jag upptäckte av en tillfällighet. Marknadsvärdet är väsentligt lägre, kan jag begära att få aktierna i stället för hälften av marknadsvärdet då det är ca 10 procent av marknadsvärdet?

Min man planerar även att bistå vår dotter med en stor summa för att köpa insats till lägenhet. Själv tycker jag att de 0,5 MSEK vi givit henne under åren och som finns på hennes konto, räcker med tanke på vår situation. Om han ändå gör det, kan jag begära hälften av den summan ( finns ju då i lägenheten och inte på något av våra konton längre)

Tacksam för input!

Rådgivarens svar

2020-08-05

Hej och ett stort tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga! Jag kommer nedan redogöra kring de bestämmelser som finns för äktenskapsskillnad, applicera det på din situation och avsluta med en rekommendation utifrån din frågeställning.

Allmänt äktenskapsskillnad 

När endast ena parten vill att äktenskapet ska upplösas har den maken rätt till äktenskapsskillnad endast efter betänketid, se 5:2 Äktenskapsbalket. Denna betänketid är på minst sex månader men som mest ett år innan dom på äktenskapsskillnad kan meddelas, se 5:3 Äktenskapsbalken

Redovisningsplikten

Makar har en redovisningsplikt för sin egendom tills bodelningen förrättas, se 9:3 Äktenskapsbalken. Denna redovisningsplikt omfattar inte enbart egendom utan även avkastning av egendom eller vad som trätt i stället för egendomen. Vid händelse av att en make hållit undan egendom från den andra maken ska den egendom ingå i en bodelningen som om egendomen existerat, samtidigt som giftorättsgodset för den make som hållit undan egendom minskar i motsvarande mån som värdet av den undanhållna egendomen, se  11:4 1 st Äktenskapsbalken. Detta gäller även situationer där ena maken utan den andra makens samtycke i inte obetydlig omfattning minska sitt giftorättsgods genom gåva. 

Makar som inte kommer överens vid bodelning 

Vid händelse av att makarna inte kan enas över bodelning kan domstol förordna någon att vara bodelningsförrättare. Detta sker efter ansökan av någon av makarna, se 17:1 1 st Äktenskapsbalken. Om makarna inte är överens finns behov av att en bouppteckning förrättas. Här ska varje make uppge sina tillgångar och skulder. Vid händelse av att den ena maken underlåter att lämna uppgifter till bouppteckningen finns möjlighet för domstolen att förelägga och döma ut vite, se 17: 5 1 st Äktenskapsbalken. Om ena maken begär det finns även möjlighet att ordna så att den andre maken är skyldig att bekräfta riktigheten av en upprättad bouppteckning med ed inför domstol, se 17:5 2 st Äktenskapsbalken

Lottläggning

Egendomens fördelning på lotter regleras i huvudsak i 11:7 Äktenskapsbalken. Här är huvudregeln att makarna har rätt att på sin lott få sin egendom. 

Din situation 

Det är korrekt att din betänketid ligger på 6 månader. Angående de undanhållna pengarna har din man en redovisningsskyldighet för sin egendom. 

Om det är så att din man hållit undan egendom ska den ändå ingå i en bodelning som om den existerade, motsvarande summa av egendomen ska sedan minskas på hans giftorättsgods, se. Samma princip gäller även om han utan ditt samtycke i inte obetydlig omfattning minskat sitt giftorättsgods genom gåva. Här kan eventuellt både pengarna till er dotters lägenhet samt pengarna han investerat i företaget räknas in. Det skulle här behövas mer information för att göra en uttömmande bedömning. 

Jag uppfattar det som om din man är den som äger aktierna. Här är huvudregeln att han har rätt att få dem på sin lott. Det som kan vara relevant här är istället att se om överföringen kan klassas som gåva, se föregående stycke. 

Rekommendation 

Eftersom det råder en del oklarheter kring din mans egendom och jag uppfattar det som om du misstänker att han undanhåller egendom rekommenderar jag dig att ansöka om en bodelningsförrättare hos domstolen. Här finns möjlighet att förrätta om en bouppteckning samt vitesutdömande från domstolens sida om din make skulle vägra. Du har även möjlighet att begära att din make bekräftar riktigheten av en upprättad bouppteckning med ed inför domstol.

Att genomgå en separation upplevs av många som jobbigt och tidskrävande. Om du vill ha ytterligare vägledning och rådgivning har familjens jurist mångårig erfarenhet inom området och kan erbjuda en hjälpande hand. 

Jag hoppas du upplever att du fått svar på dina frågor.

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.