Personlig egendom och bodelning
Hej!
Jag har en fråga om vad som skulle hända med mina guldsmycken om jag och min man skulle skilja oss i framtiden? Jag fick de nämligen i bröllopspresent av min mamma. De är väldigt dyra så jag vill helst inte att de ska tas med vid en eventuell bodelning, känns så orättvist.
Rådgivarens svar
Hej, och tack för att du vänder dig till oss med din fråga. Regler som svarar på din fråga finns i äktenskapsbalken (ÄktB). Nedan kommer en redogörelse för vad som gäller och hur du kan gå vidare.
Allmänt om bodelning:
När man gifter sig äger makarna fortfarande sina saker själva men detta har ingen betydelse i bestämmandet om vad som är enskild egendom eller giftorättsgods. Tillgångarna blir nämligen giftorättsgods vilket innebär att de ska delas lika vid en bodelning vid dödsfall eller skilsmässa. Enskild egendom är sådant som hålls utanför giftorätten och delas således inte lika mellan makarna. Vad som utgör enskild egendom återfinns i 7:2 ÄktB. Genom äktenskapsförord kan makar göra giftorättsgods till enskild egendom och vice versa. På så vis kommer man överens om att vissa saker inte ska omfattas av giftorätt. Även gåvor kan bli enskild egendom om det finns en föreskrift om att gåvan ska vara det. Något som heller inte ingår i bodelningen är personlig egendom enligt 10:2 ÄktB. Det är sådant som uteslutande används för personligt bruk. Rätten att undanta personlig egendom gäller dock i skälig omfattning. Hur mycket som får tas undan blir att bedöma med hänsyn till makarnas ekonomiska förhållanden. Befinner sig familjen i en mycket god ekonomisk standard kan undantaganderätten sträcka sig längre än vad som gäller i motsatt fall.
Tillämpning i ditt fall:
I ditt fall har du fått smycken i gåva från din mamma. I den mån din mamma har skrivit att smyckena ska vara enskild egendom i gåvobrevet kommer dessa inte att tas med vid en bodelning. Om det däremot inte skulle finnas någon föreskrift om detta kan smyckena ändå komma att undantas från en bodelning genom undantagsbestämmelsen om personliga gåvor. Detta med hänsyn till att smycken uteslutande används för personligt bruk. Möjligheten till undantag kommer dock bero på hur era ekonomiska förhållanden ser ut. Jag har tyvärr för lite information för att kunna ta ställning till detta men jag antar att dina guldsmycken är dyra och skulle det vara så att de är för dyra i relation till era ekonomiska förhållanden kommer de tyvärr inte undantas från en bodelning.
Rekommendation:
Jag rekommenderar dig att du först tittar på gåvobrevet för smyckena (om ett sådant finns) för att se om det finns en föreskrift om enskild egendom. Skulle det inte göra det rekommenderar jag dig, tillsammans med din make, att upprätta ett äktenskapsförord där du skriver att smyckena ska vara enskild egendom. På så vis garderar du dig ifall att de inte skulle omfattas av undantagsbestämmelsen om personliga gåvor då man i dagsläget inte vet hur er ekonomi kommer se ut i framtiden vid en eventuell bodelning. Skulle ni behöva hjälp med att upprätta ett äktenskapsförord är ni välkomna att boka tid hos en våra familjejurister.
Hoppas du fick svar på din fråga!
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.