Kan jag kräva foton/filmer från tidigare sambo?
Kan man 5 år efter en separation (sambo utan avtal) kräva att få foton/filmer som en fd partner har från semestrar el dyl?
Rådgivarens svar
Hej!
Stort tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med din fråga. Nedan kommer jag kort att redogöra för vad som gäller i ditt ärende.
Sambolagens regler
Det framgår av din fråga att du och ditt ex varit sambos och inte skrivit något samboavtal, vilket innebär att sambolagens (SamboL) bestämmelser aktualiseras. När sambos separerar kan vardera sambo begära bodelning av den gemensamma egendomen enligt bestämmelserna i SamboL. Begäran om bodelning ska framställas senast ett år efter samboförhållandets upphörande, vilket innebär att om en bodelningsbegäran inte framställs innan tidsfristen löpt ut så förlorar man sin rätt till bodelning och således också rätten till den egendom som skulle ingått i en bodelning. Har man förlorat rätten till bodelning så kan den sambo som innehar samboegendomen fritt förfoga över egendomen. Samboegendom är endast gemensam bostad och bohag, såsom möbler, köksutrustning och liknande i hemmet som skaffats för att användas tillsammans. Även om fotona/filmerna skulle falla inom lagens tillämpningsområde, är det i ditt fall för sent att påkalla bodelning.
Upphovsrättsliga regler i upphovsrättslagen (URL)
Om det är ditt ex som har tagit fotona/filmerna har han/hon upphovsrätt till den. Som upphovsrättshavare till dem har han/hon en uteslutande rätt att förfoga över dem och du har i sådant fall ingen rätt till dem. Jag kan nämna att om ditt ex t.ex. lagt upp fotona på sociala medier, kan du kopiera och spara dem för privat bruk, om du får tillgång till dem. Möjligheten att kopiera för privat bruk är en inskränkning som ger dig möjlighet att spara en kopia utan att riskera att du gör dig skyldig till upphovsrättsligt intrång. Däremot ger bestämmelsen dig ingen rätt att få fotona/filmerna.
Sammanfattning
Jag kan tyvärr inte hitta någon juridisk möjlighet för dig att kräva fotona/filmerna av ditt ex. Det som återstår är istället att föra en dialog med ditt ex och helt enkelt be om att få ta del av dem.
Hoppas att du fått svar på din fråga! Om det återstår frågor är du välkommen att höra av dig igen.
Med vänlig hälsning,
Cebrina Carlsson
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.