Bör man upprätta samboavtal om huset är förvärvat för enskilt bruk?
Hej, det är så att jag köpte hus helt själv i augusti och nu har vi, jag och exet, hittat tillbaka till varandra. Hon flyttade in hos mig för ca 2 månader sedan. Om vi skriver ett samboavtal, är det något fördel till mig? Vill gärna försäkra mig.
Tacksam för svaret
Rådgivarens svar
Hej! Tack för att du vänder dig med din fråga till Fråga Juristen.
Jag förstår det som att du undrar om ditt hus du köpt för att använda själv kommer att kunna tillfalla din sambo om ni skulle separera. Inledningsvis kommer jag gå igenom vad som gäller generellt rörande sambobostad vid separation, för att sedan kommentera din situation och därefter avsluta med en rekommendation om hur du kan gå vidare.
Sambolagen
När två personer i en parrelation flyttar ihop och stadigvarande bor tillsammans samt har ett gemensamt hushåll räknas de som sambor och sambolagen blir tillämplig. Vem som har rätt till bostad och bohag när samboförhållandet upphör beror på om bostad och bohag räknas som samboegendom eller inte.
Bostad och bohag som har förvärvats för gemensam användning räknas som samboegendom enligt 3 § sambolagen. Samboegendomen ska vid samboförhållandes upphörande fördelas lika mellan samborna genom bodelning enligt 8 § sambolagen. Är bostad och/eller bohag inte förvärvad för gemensam användning, exempelvis införskaffad innan förhållandet uppstod, räknas den inte som samboegendom och ingår då alltså inte i bodelningen.
Sambolagens övertaganderätt av bostad
I 16 § sambolagen finns en övertaganderätt för bostad som är samboegendom som innebär att den sambo som behöver den gemensamma bostaden bäst har rätt till den.
I 22 § sambolagen finns ännu en övertaganderätt för bostad som inte är samboegendom som säger att den sambo som behöver bostaden bäst har rätt att överta bostaden mot att den övertagande sambon ersätter den andra sambons bostadens värde. Om det inte finns några barn i samboförhållandet gäller dock 22 § sambolagen endast vid synnerliga skäl. Sådana skäl kan exempelvis vara ålder, handikapp, hälsa och möjlighet till att erhålla en bostad på annat sätt.
Din situation
Jag antar att du från början köpte ditt hus med avsikt att bo där själv, inte för att du och ditt ex skulle bo där tillsammans även om det till slut blev så. Detta innebär att ditt hus inte är samboegendom, inte ska ingå i bodelning och att övertaganderätten i 16 § sambolagen inte blir tillämplig.
Övertaganderätten i 22 § sambolagen blir antagligen inte heller tillämplig i erat fall då det, vad jag vet, inte finns barn med i bilden eller andra skäl som talar för att din sambo skulle ha bättre rätt till bostaden.
Rekommendation
Min rekommendation är att du och din sambo upprättar ett samboavtal så att ni själva kan bestämma vad som ska omfattas av en eventuell framtida bodelning. Ett samboavtal kan effektivt motverka eventuella framtida missförstånd och tvister och göra att du känner dig trygg med vad som händer om det skulle ta slut mellan dig och din sambo.
Om du vill ha vidare rådgivning i ditt ärende kan du boka en telefontid hos Familjens jurist. Skulle ni vilja upprätta samboavtal kan ni nyttja Familjens Jurists onlinetjänst där man kan upprätta samboavtal till fast pris.
Jag hoppas att du känner att du har fått svar på dina frågor och tveka inte att kontakta Fråga Juristen igen om du har andra frågor.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.