Hoppa till innehållet
Familj & barn

Villkor i testamente om förvaltning av egendom

Hej! Kan jag som morfar i mitt testamente skriva att barnbarnets mamma disponerar arvet för mitt barnbarnets bästa och själv avgör om och när barnbarnet är mogen att själv ta hand om sin ekonomi? Barnbarnet har en mindre hjärnskada. Kan jag till mitt andra barnbarn skriva att han för vänta tills han fyllt 21 år innan han får disponera arvet? Hur gör man det? Insättning på spärrat konto och vem gör det?

Rådgivarens svar

2022-01-03

Hejsan, tack för att du vänder dig till oss på fråga juristen med din fråga! Jag tolkar din fråga som att du i ditt testamente vill testamentera en del av din kvarlåtenskap till dina två barnbarn men vill att deras mor ska förvalta arvet åt dem en viss tid. 

Ärva med särskilt förbehåll 

När ett minderårigt barn ärver förvaltar en förmyndare eller en av rätten förordnad person den kvarlåtenskapen. När ett barn är myndig förvaltar den personen själv vad hen har ärvt. 

För att försäkra sig om att arvet till ett myndigt barn förvaltas kan man införa ett villkor i testamenten om att egendomen ska stå under så kallad särskild förvaltning av någon annan än arvtagaren. Man kan då även skriva särskilt vem som ska utöva förvaltningen, om man avser en speciell person. 

Så kallad särskild förvaltning regleras i 12 kap 11 § Ärvdabalken. Den som genom testamente blir förordnad träder in som god man åt arvingen och bestämmelserna i 11 och 12 kap i Föräldrabalken blir tillämpliga. Den som skriver ett testamente med förbehåll om särskild förvaltning kan precisera den gode mannens befogenheter i testamentet, men man skyddas av föräldrabalkens bestämmelser från att den gode mannen disponerar tillgångarna på ett olämpligt sätt.

Din situation och rekommendation 

Det du kan göra är alltså att i ditt testamente skriva in villkoret att den egendom som dina barnbarn ska ärva ska stå under särskild förvaltning en viss tid framöver. Ditt ena barnbarn kan du specifikt skriva in att det hen ärver ska stå under särskild förvaltning tills att ditt barnbarn fyller 21 år. Jag rekommenderar dig dock att även för ditt andra barnbarn skriva en viss ålder då hen ska få full tillgång till arvet. 

I testamentet kan du även skriva in om det är någon speciell person som du vill ska förvalta egendomen åt dina barnbarn, tillexempel deras mor, samt precisera den godes mannens befogenheter. Det är alltså den personen du anger i testamentet som blir ansvarig för att förvalta arvet åt dina barnbarn.

För att få hjälp med hur själva tillvägagångssättet går till och för att på ett korrekt sätt införa villkoren om god man i ditt testamente kan det vara bra med professionell hjälp. Det kan våra jurister på Familjens Jurist hjälpa till med, om du klickar här.

Jättebra att du skriver till oss med din fråga! Jag hoppas du fått svar på din fråga och om du har fler funderingar är du välkommen att ställa en ny fråga till oss på fråga juristen! 

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.