Kontakta oss
0771-771 070
Kontakta oss
0771-771 070
Sidförslag
    Kontor
      Medarbetare
        Familj & barn

        Utse vårdnadshavare efter sin död

        Hej!

        Jag har en fråga om jag som ensam vårdnadshavare kan skriva något papper på med vem min son ska bo med om det skulle hända mig något?

        Med vänlig hälsning

        Rådgivarens svar

        2020-01-20

        Hej, stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga!

        Du kan som vårdnadshavare önska någon som du vill ska överta vårdnaden om ditt barn om du skulle gå bort. Den personen du valt ska då förordnas som vårdnadshavare så länge det inte anses olämpligt, enligt 6 kap 10 a § 4 st föräldrabalken. Du kan göra detta genom att skriva det i ett testamente.

        Om du vill upprätta ett testamente kan du använda tjänsten Familjens Jurist Online där du själv enkelt kan skapa juridiska dokument och avtal: https://digital.familjensjurist.se/login

        Fru Justicia
        Studentrådgivare Fru Justicia
        Familjens Jurist kan hjälpa dig med allt som rör familjejuridik. Med kontor och medarbetare från norr till söder så finns vi alltid nära dig.
        Magnus Ladulåsgatan 65
        Stockholm
        Stockholm
        11827
        Sweden