Rättvisa vid gåva till ena barnet
För att känna mig rättvis som förälder mellan mina två bröstarvingar gällande en fastighet som jag står som 25% ägare på och vill göra ett gåvobrev till min ena bröstarvinge. Hur bör jag göra för det ska bli rättvist mot det andra barnet och undvika oklarheter när gåvobrevet skall ges till ena bröstarvingen?
Rådgivarens svar
Hej och tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga! Din fråga berör främst möjligheten att ge en gåva som förskott på arv vilket regleras i ärvdabalken (ÄB). Nedan följer en allmän redogörelse för förskott på arv, följt av en rekommendation i ert fall.
Förskott på arv
I de fall man vill ge ett av sina barn en gåva utan att missgynna sina andra barn, kan det vara en bra idé att utforma gåvan som ett förskott på arv. Förskott på arv innebär att det framtida arvet minskar för arvingen. För att vara tydlig med att en gåva ska ses som förskott på arv, kan det vara fördelaktigt att skriva in detta i gåvobrevet.
Huvudregeln är att bröstarvingarna (barnen till den avlidne) är de som ärver (2:1 ÄB). Barnen har alltid rätt till sin laglott som är beroende av hur många syskon som finns. När en bröstarvinge fått förskott på arvet måste denne avräkna denna summa från sin laglott. Vid avräkningen utgår från det värde som egendomen har vid givandet av gåvan (6:3 ÄB).
Er situation
Då du beskriver att du vill ge ditt ena barn en gåva utan att ditt andra barn missgynnas rekommenderar jag att utforma gåvan som ett förskott på arv. På så sätt kan du ge bort delen i fastigheten utan att ditt andra barn får mindre i arv. Det andra alternativet är att även ge ditt andra barn del av fastigheten som gåva, för att det ska framstå som helt rättvist. På så sätt undviker du att det ena barnet gynnas mer, då fastigheten kan komma att stiga i värde.
Jag hoppas att detta svar har varit hjälpsamt!
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.