Vem står kostnaden för ett uppkommet fel i såld fastighet?
I informationen inför fastighetsförsäljning stod det att det fanns trekammarbrunn och infiltration. Men nu vid kommuns kontroll visar det sig att infiltrationen inte är funktionell, inte fungerar och inte håller dagens miljökrav. Det är en gammal fastighet snart 40 år. Nu menar köparen att vi ska stå för kostnaden av ny infiltration eftersom vi uppgav att det fanns infiltration. Försäljningen gjordes för två år sedan. Frågan är alltså om vi som säljare ska behöva stå för kostnaden.
Rådgivarens svar
Hej, tack för att du ställer din fråga till oss på Fråga Juristen. Reglerna kring fel vid fastighetsköp finns i jordabalken (JB). Jag kommer börja med att gå igenom reglerna om fel vid fastighetsköp, sen går jag in på köparens undersökningsplikt och vem som får bära ansvaret för ett uppkommet fel.
Fel i fastighet
Det föreligger ett konkret fel om fastigheten inte stämmer överens med vad som följer av avtalet eller uppgifter i annons, fastighetsbeskrivning eller muntliga uppgifter. Om fastigheten istället på annat sätt avviker från vad köparen haft fog att förutsätta talar man om ett abstrakt fel (4 kap 19 § JB).
Som säljare kan man friskriva sig från ansvar i avtalet med köparen. Att friskriva sig från dolda fel kan dock inte göras generellt sett.
Köparens undersökningsplikt
Köparen av en fastighet har en undersökningsplikt. Det innebär att köparen ansvarar för de fel som bör kunna upptäckas av köparen om denna gör en ordentlig undersökning. Ju äldre huset är desto större anses undersökningsplikten vara (och utrymmet för att göra säljaren ansvarig desto mindre).
Dolda fel
Fel som är svåra att upptäcka och inte faller inom köparens undersökningsplikt kallas för dolda fel. Dessa fel blir säljarens ansvar. Vad som faller inom köparens undersökningsplikt kan vara svårt att avgöra.
När det finns symptom på att något nog inte fungerar som det ska kan undersökningsplikten utökas och ansvaret på köparen bli större. Om det är ett fel som är svårt eller rent av omöjligt att undersöka kan det dock röra sig om ett dolt fel. Till exempel om man behöver gräva upp marken eller göra ingrepp i byggnaden för att upptäcka felet. Vid dolt fel blir det säljaren som ansvarar för felet. Detta gäller även om säljaren inte kände till felet.
Sammanfattningsvis
Det är alltså köparens undersökningsplikt som blir avgörande för om säljaren eller köparen ska ansvara för fel i fastigheten. Om felen skulle ha upptäckts vid en undersökning ansvarar köparen för felen men om det krävs en allt för avancerad kontroll för att upptäcka felet anses det vara dolt och det är då du som säljare som måste avhjälpa felet. Har det funnits någon indikation på att felet kan ha varit där innan köpet måste köparen undersöka mer än bara en vanlig undersökning för att gå fri från ansvar.
Min rekommendation
Jag rekommenderar dig att undersöka om ni kan lösa situationen tillsammans på något sätt. Om det inte är möjligt finns risk för att det blir en domstolsprocess. Om du är i behov av ytterligare hjälp för att gå vidare i processen kan du boka tid med en jurist hos Familjens Jurist. Du kan också läsa mer om fastighetsrätt och fel i fastighet här.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.