Överta fritidshus - skattemässiga och arvsrättsliga konsekvenser
Min mor äger ett fritidshus som hon och vi syskon är eniga om att jag ska köpa så att hon slipper ägaransvaret. Vi ska anlita värderingsman. Är det skattemässigt bättre att jag "köper ut" mina syskon som ett slags förtida arv eller är det mer korrekt att jag köper huset av min mor? Hon är öppen för att det skulle göras som ett arv och att jag betalar köpeskilling till mina syskon. Skulle Familjens Jurist kunna hjälpa oss med köpeavtal och annat? Vad skulle det kosta i så fall?
Rådgivarens svar
Hej, tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen! Jag kommer börja med att gå igenom olika former av överlåtelser som kan vara relevanta, sedan vad som gäller i din situation samt avsluta med en rekommendation.
Köp av hus
Ett sätt att överta ägandet av ett hus är genom köp. Köpeskillingen betalas till säljaren (den nuvarande ägaren) och köparen övertar då ägandet av huset. Försäljningen utlöser kapitalvinstbeskattning för säljaren, denna skatt påverkas av bland annat vad huset köptes för (anskaffningsutgiften) och köpeskillingen vid försäljningen. Vid köp av fastigheter finns stränga formkrav i 4 kap. jordabalken som måste vara uppfyllda. Vid en framtida avyttring kommer den nye ägarens egna anskaffningskostnader m.m. ligga till grund för beskattningen.
Om huset säljs till underpris till en bröstarvinge, säljarens barn, kan det aktualisera förskott på arv (6 kap. 1 § ärvdabalken (ÄB)). Detta innebär att vad bröstarvingen fick i “gåva”, alltså den del som skedde till underpris, ska avräknas på arvet efter gåvogivaren.
Gåva till en bröstarvinge
Ett hus kan också byta ägare genom gåva. Idag finns ingen gåvoskatt men genom gåvan inträder den nya ägaren i den gamla ägarens skattemässiga situation (44 kap. 21 § inkomstskattelagen). Detta innebär att den nya ägaren tar över den gamle ägarens exempelvis anskaffningskostnader för huset, vilket påverkar skatten vid en framtida försäljning.
Om en bröstarvinge får en gåva kommer detta presumeras att vara förskott på arv och kommer således att avräknas på arvet efter gåvogivaren (6 kap. 1 § ÄB). Den bröstarvinge som fick gåvan kommer således inte få lika mycket som resterande bröstarvingar vid arvskiftet. Om gåvogivaren inte vill att gåvan ska avräknas kan detta skrivas i gåvobrevet eller på något annat sätt ges uttryck för.
Gåva till samtliga bröstarvingar
Det är även möjligt att ett hus ges som gåva till samtliga bröstarvingar och att en av bröstarvingarna sedan löser ut de andra ägarna. Vid gåvan övertar de nya ägarna likt ovan den gamla ägarens skattemässiga situation. När bröstarvingen köper ut de andra ägarna så räknas detta som en avyttring som utlöser kapitalvinstbeskattning för de som säljer sina andelar. Den återstående ägaren kommer utlösa beskattningen när denne i sin tur säljer huset.
Gåva till bröstarvingar presumeras utgöra förskott på arv (6 kap. 1 § ÄB). Det faktum att samtliga bröstarvingar har fått likvärdiga gåvor är dock en sådan omständighet som talar emot att avräkning ska ske. Dessutom kommer resultaten av en eventuell avräkning bli lika för alla bröstarvingar om gåvorna var lika stora.
Din situation och rekommendation
Det finns således flera alternativ genom vilket du kan överta fritidshuset från din mor. Vilket alternativ ni väljer leder till olika konsekvenser vad gäller skatt och hur det påverkar arvet. Vad som är bäst för just er beror helt på hur er specifika situation ser ut. För att undvika eventuella problem, med exempelvis förskott på arv och kanske möjligtvis även att gåvan angrips enligt 7 kap. 4 § ÄB för att den kan likställas med ett testamente, är det lättast att du köper fritidshuset från din mor. Om det däremot är viktigare att ni i största mån undviker att betala skatt inom den närmsta tiden kan en gåva av huset till dig vara ett bra alternativ. Du kan läsa mer om olika former av överlåtelser och de skattemässiga konsekvenser på Skatteverkets hemsida.
Familjens Jurist kan hjälpa dig med köpeavtal, gåvobrev eller andra frågor du kan behöva hjälp med. Om du vill ha närmare rådgivning där samtliga aspekter närmare kan diskuteras är du välkommen att boka tid med en av Familjens Jurist duktiga jurister, här. Du kan få information om vad det kostar att upprätta ett köpekontrakt med hjälp av en jurist här. Om ni vill upprätta ett gåvobrev angående en fastighet kan det göras online får 1 199 kr eller med hjälp av en jurist för 5 299 kr, se mer här.
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.