Kontakta oss
0771-771 070
Kontakta oss
0771-771 070
Sidförslag
    Kontor
      Medarbetare
        Bostad & Fastighet

        Har jag rätt till hyresnedsättning vid stambyte?

        Hej jag har genomgått stambyte och de rev ut mitt kök. Under 3veckors tid hade jag inga matlagningsmöjligheter. Har jag rätt till hyresnedsättning?

        Rådgivarens svar

        2020-12-23

        Hej och tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen! Nedan följer en redogörelse för vad som gäller i din situation.

        Frågan gäller hyra och det är därför den s.k. hyreslagen som är tillämplig.

        Underhåll av lägenheten

        Enligt 12 kap 15 § JB ska hyresvärden under hyrestiden hålla lägenheten i sådant skick att den är fullt brukbar. Hyresvärden är skyldig att med skäliga tidsmellanrum tapetsera om, måla och utföra andra sedvanliga reparationer med anledning av lägenhetens försämring genom ålder och bruk.

        Hyresnedsättning

        Hyresgästen kan ha rätt till hyresnedsättning pga hinder och men som uppstår i bostaden utan att det är hyresgästen som har orsakat detta. Enligt 12 kap 16 § 3 st. kan hyresvärden och hyresgästen dock avtala om att rätten till hyresnedsättning inte ska gälla när hyresvärden utför sedvanligt underhåll. Det är väldigt vanligt att en sådan klausul finns i hyresavtalet.

        Det kan dock vara så att man i vissa fall har rätt till hyresnedsättning vid sedvanligt underhåll. Detta kan vara fallet om hyresvärden gör en väldigt omfattande renovering, t.ex. då det görs ett stambyte och hyresvärden samtidigt väljer att rusta upp kök och badrum.

        Din situation

        Du skriver att hyresvärden har gjort ett stambyte i ditt kök och att du därför inte har kunnat använda köket på 3 veckor. Stambyte är ett s.k. sedvanligt underhåll som hyresvärden är skyldig att utföra. Enligt hyreslagen kan man ha rätt till hyresnedsättning vid ett sådant underhåll, men det är mycket vanligt att man har avtalat bort den rätten i sitt hyresavtal. Jag rekommenderar dig därför att läsa vad som står i ditt hyresavtal. Står det inget om hyresnedsättning vid sedvanligt underhåll kan du begära detta av din hyresvärd.

        Om du behöver ytterligare juridisk rådgivning rekommenderar jag att du kontaktar Familjens Jurist som kan hjälpa dig i frågor om hyresavtal.

        Hoppas att du fick svar på din fråga! Återkom gärna om du har fler frågor.

        Fru Justicia
        Studentrådgivare Fru Justicia
        Familjens Jurist kan hjälpa dig med allt som rör familjejuridik. Med kontor och medarbetare från norr till söder så finns vi alltid nära dig.
        Magnus Ladulåsgatan 65
        Stockholm
        Stockholm
        11827
        Sweden