Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Tolkning av kollektivavtal

Hej!
Jag har en fråga angående tolkning av ett kollektivavtal. Frågan gäller varför jag bara har en ingångslön med 30 års kompetens på nacken samt att jag har LAS timmar från detta företag. I kollektivavtalet står det så här " Löneprinciper. Lönesättningen ska vara individuell och differentiseras med hänsyn till verksamhetens krav, arbetsuppgifternas art och innehåll,individuell kompetens och duglighet. Ökad erfarenhet mångkunnighet och mer ansvarskänsla bör ge utslag i den individuella lönen.
Jag uppfyller ju i stort sett alla dessa kriterier. Det finns ingen annan som har den kompetensen och erfarenheten på min arbetsplats då flesta är helt nya på området. Jag påtalade detta för mitt fackförbund och de säger att de har pratat med min arbetsgivare och att de har gjort rätt. Det finns inget att göra åt det säger de. Först när jag pratade med dem sade de att jag jag låg flera tusen under rätt lön. Jag har mycket fina referenser från min arbetsplats och från mina uppdragsgivare. Har gått många kurser och har fina betyg.Finns det någon hjälp att få i detta ärende. Har facket gjort rätt.
Mycket tacksam för svar.
 

Rådgivarens svar

2018-05-07

Hej! Tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga!

Din fråga gäller hur man ska tolka en bestämmelse i ett kollektivavtal. Inledningsvis kommer jag gå igenom allmänna avtalsrättsliga regler för avtalstolkning och därefter kommer jag tillämpa dem på din situation.

Tolkning av kollektivavtal

Ett kollektivavtal är ett avtal som ingås mellan arbetsgivare eller arbetsgivarorganisation och en arbetstagarorganisation. Även om ett kollektivavtal till sitt yttre påminner mycket om en lag så är det i grunden ett avtal. För att tolka en lag kan man ta hjälp av bl.a. förarbeten, men sådana saknas för ett kollektivavtal. En bestämmelse i ett kollektivavtal ska i första hand tolkas utifrån den gemensamma partsavsikten. Om det uppstår en tvist gällande en bestämmelse i kollektivavtalet är det exempelvis de personer som närvarade vid förhandlingarna, upprättade protokoll och anteckningar som fördes vid kollektivavtalsförhandlingarna, som kan vittna om den gemensamma partsavsikten. Att det är partsavsikten som är utgångspunkten för tolkningen kan kanske verka märkligt eftersom en utomstående betraktare först och främst utgår från ordalydelsen för att tolka en bestämmelse. Eftersom att ett kollektivavtal måste upprättas skriftligen (23§ lag om medbestämmande i arbetslivet) kan man dock för det mesta utgå ifrån att ordalydelsen återspeglar partsavsikten.

Tillämpning i ditt fall

Du och arbetsgivaren är oense om hur en bestämmelse i kollektivavtalet ska tolkas. Du menar att bestämmelsen ska tolkas som att du har rätt till högre lön, medan arbetsgivaren påstår att du inte har det. Grunden för ditt yrkande är följande bestämmelse: “Löneprinciper. Lönesättningen ska vara individuell och differentiserad med hänsyn till verksamhetens krav, arbetsuppgifternas art och innehåll,individuell kompetens och duglighet. Ökad erfarenhet mångkunnighet och mer ansvarskänsla bör ge utslag i den individuella lönen.”

Sett till ordalydelsen av bestämmelsen håller jag med dig om att din kompetens mycket väl skulle kunna ligga till grund för en högre individuell lönesättning. Emellertid beror tolkningen av den här lönesättningsbestämmelsen på hur den gemensamma partsavsikten mellan facket och arbetsgivaren ser ut. För att få reda på partsavsikten har du gjort rätt som vänt dig till facket. De har tillgång till anteckningar från kollektivavtalsförhandlingarna m.m. och har god kännedom om hur bestämmelsen ska tolkas. Facket ska även stå på din sida, varför du borde kunna dig säker på att försöker tolka bestämmelsen till din fördel om det finns utrymme för det.

Tyvärr så har facket meddelat dig att arbetsgivarens tolkning av bestämmelsen verkar vara korrekt och att du därmed inte har rätt till högre lön. Som jag ser det är facket den part som har störst möjlighet att hjälpa dig i den här situationen och nu har du uttömt den möjligheten utan framgång. Ett tips är att du tar kontakt med facket och ber dem motivera (gärna i skrift) varför du inte har rätt till till löneförhöjning. Motiveringen kanske hjälper dig att förstå varför just dina erfarenheter inte räcker för att få upp din lön. Nöjd dig inte med att facket bara konstaterar att arbetsgivaren har gjort rätt.

Om du behöver mer hjälp har vi jurister som arbetar med arbetsrätt som du kan komma i kontakt med här.

Jag hoppas att du har fått svar på din fråga!   

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.