Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Snickarbod på sambos tomt

Hej.
Jag har en fråga som många med mig ställer sig. Varför lagstiftaren har skapat en lag som gynnar den som får ekonomisk vinning av ett agerande som strider mot alla beteenden som läggs in i orden moral, etik, ärlighet, du skall behandla andra som du själv vill bli behandlad. Ni förstår säkert vad jag menar.
Jag har levt i ett samboförhållande där bostaden har varit en fastighet som är en arvsgåva till min sambo. Jag har precis som en dom i hovrätten avgjort husägarens fördel. Jag har använt en förmögenhet i mina ögon sett på att utan ersättning skapat en värdeökning på fastigheten. Jag har renoverat hennes hus och den värdeökningen har jag hela tiden struntat i. Men jag har också byggt mig en snickarbod för att kunna ha någonstans att snickra som är min hobby. Den är stor som en friggebod och står naturligtvis på fastighetens mark. Och jag har aldrig med ett ord sagt att jag har byggt snickarboden till henne. Den är hennes enligt sambolagen, så jag kan inte ta med mig denna. Jag ville, men hon sa att det var hennes enligt sambolagen och så blev det då. Hon vet, alla vet att denna byggnad har jag byggt själv med min arvspengar från min mor. Så hur har lagstiftaren tänkt när jag och många med mig skulle säga att naturligtvis är snickarboden din, du har ju byggt den till dig för dina pengar och det enda man kan ha åsikt om, är den står på hennes tomt. Men ni var ju sambo så var skulle du annars bygga den.
Frågan är hur har lagstiftaren tänkt när man kan sko sig på andras arbete, för det svider verkligen att mista 150 000 kronor.
 

Rådgivarens svar

2020-03-13

Hej, 

Stort tack för att du vänder dig till oss med din fråga! 

Så som jag uppfattar dig undrar du dels vad som avses med samboegendom och vad som inte gör det, om du har rätt till värdeökningen av renoveringen och om din f.d. sambo verkligen har rätt till den snickarbod som du har byggt på din sambos tomt. Jag förutsätter att ni inte har haft ett samboavtal när jag besvarar dina frågor. 

Jag kommer här att dela upp mitt svar under sju rubriker. Under dessa sju rubriker går jag igenom vad som ingår i samboegendom (1) och vad som inte gör det (1.2) och om du har någon rätt till värdet av renoveringen (1.3). Jag kommer också gå igenom vad som gäller för snickarboden (2) och ge svar på de eventuella anspråk som din f.d. sambo kan ha gjort på att snickarboden skulle tillhöra din f.d. sambo (2.1-2.3). Avslutningsvis följer en sammanfattning av mitt svar. 

1 Vad avses med samboegendom?
Det som ingår såsom samboegendom är sambornas gemensamma bostad och bohag som har köpts i syfte att användas gemensamt av båda sambor, 3 § sambolagen. Det är alltså enbart sambornas bostad och bohag, som införskaffats i syfte att användas gemensamt, som ingår en bodelning mellan sambor, 8 § sambolagen

Till detta hör såklart undantag (se under 1.2). 

1.2 Undantag från samboegendom 
Enligt 4 § sambolagen ingår inte följande i samboegendom: 
1. egendom som en sambo har fått i gåva av någon annan än den andra sambon med det villkoret att egendomen skall vara mottagarens enskilda,
2. egendom som en sambo har erhållit genom testamente med det villkoret att egendomen skall vara mottagarens enskilda, 
3. egendom som en sambo har ärvt och som enligt testamente av arvlåtaren skall vara mottagarens enskilda. 

Så som jag förstår dig har din f.d. sambo ärvt bostaden och fastigheten med villkor om att denna skulle vara din f.d. sambos enskilda egendom. Det innebär att bostaden och fastigheten inte ingår som samboegendom och därför inte ska ingå i bodelning. 

1.3 Renoveringen i/på din f.d. sambos bostad
Vad gäller den renovering som du gjorde på din f.d. sambos bostad, som i sin tur har genererat värdeökning, har högsta domstolen har sagt att renovering och värdeökning på ett hus ska likställas som gåva till den sambo som har äganderätt på huset. Det innebär att du inte kommer kunna göra anspråk på varken kostnaderna du har lagt ut, arbetet du har utfört eller den värdeökning som genererats av renoveringen. 

Frågan som återstår är då vad lagen säger om den snickarbod, eftersom den, enligt dig, dels byggdes enbart för att du ska kunna utföra sin hobby och dels att den inte skulle användas gemensamt av dig och din sambo. 

2 Vad avser snickarboden 
2.1 Fritidsändamål
 
Enligt 7 § sambolagen ska egendom som huvudsakligen används för fritidsändamål inte anses tillhöra sambornas gemensamma bostad och bohag. Vad som avses med just fritidsändamål är inte helt klart, men då du dels säger att du har byggt snickarboden själv för egna pengar, och dels att denna snickarbod användes uteslutande för dig och din hobby, finns det inget som talar för att denna inte skulle kunna räknas såsom fritidsändamål. Den anses därför inte vara samboegendom och ska alltså inte ingå i bodelningen enligt min mening. Din f.d. sambo kan därför inte göra anspråk på snickarboden. 

2.2 Samäganderätt 
Vad avser eventuellt samäganderättsanspråk till snickarboden kan följande sägas: 
eftersom det är du som har bekostat snickarboden med helt egna medel tillhör denna dig. Din sambo har då inte heller någon samäganderätt till snickarboden. 

2.3 Kan snickarboden tas bort från bostaden/fastigheten utan risk för skada?
Tingsrätten och högsta domstolen har uttalat sig om att om föremål kan tas bort från fastigheten utan att detta skadar fastigheten, finns det inget som förhindrar att detta föremål också tas bort om det har gjorts klart att föremålet inte kan anses tillhöra den andra sambon. 

Det finns inget som talar för att snickarboden skulle tillhöra din f.d. sambo. Är det så att snickarboden kan tas bort från bostaden/fastigheten utan att detta skadar bostaden/fastigheten, finns det inget som hindrar att du också tar med dig snickarboden, eftersom denna tillhör dig. 

Sammanfattning:
Som samboegendom räknas bostad och bohag som införskaffats i syfte att denna egendom ska användas gemensamt av båda sambor. Vad gäller de renoveringsarbeten som gjorts i din f.d. sambos bostad/fastighet kommer detta renoveringsarbete samt värdeökningen anses vara en gåva från dig till dig sambo. Du kommer därför inte kunna göra anspråk på renoveringen. 

Vad däremot avser den snickarbod som du dels har byggt för egen maskin i syfte att den ska användas för din hobby, dels bekostad med egna medel, finns det inget som enligt lag som tyder på att snickarboden skulle anses vara samboegendom. Det finns heller inget enligt lag som tyder på att äganderätten till snickarboden skulle ha övergått från dig till din f.d. sambo, eller att din f.d. sambo skulle ha samäganderätt till den. Är det så att snickarboden kan flyttas från bostaden/fastigheten utan att skada bostaden/fastigheten, finns det inget enligt lag som hindrar dig från detta. 

Jag ber om ursäkt för ett långt svar, men jag hoppas att jag har lyckats göra det tydligt och du har fått svar på dina frågor. Är det så att du har fler frågor, eller önskar ett förtydligande eller tilläggande från oss, är du varmt välkommen att höra av dig till oss igen. 

Med vänliga hälsningar,

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.