Hoppa till innehållet
Övrigt/annat

Ersättning vid halkolycka

Jag halkade på mitt arbete på en våtfläck. Vattnet kom från taket och droppade ner på golvet. Jag gick ner i spagat och tre muskelsenor på baksidan av mitt lår gick av. Läkarna har fäst tillbaka musklerna med ett sk ankare i sittbenet. Jag är fortfarand inte bra i mitt ben utan går på sjukgymn. Trots att det gått nio månader så har inte fastighetsförvaltaren lagat läckan i taken. Eftersom jag tycker att dom är mycket nonchalanta som inte lagar läckan tänker jag kräva dom på ersättning för allt jag fått stå ut med efter skadan + invalidersättning då läkaren inte trodde att jag skulle bli helt bra. Efter operationen fick jag en nervinklämning i skulderbladet som gör att jag inte kan sträcka armen utåt eller uppåt utan att skulderbladetvsticker ur. För detta har jag på mig en stor ortos i hårdplast som jag knyter på mig varje morgon innan jag går till arbetet. Hoppas ni kan hjälpa mig med hur jag skall gå vidare. Tack på förhand.
 

Rådgivarens svar

2019-06-19

Hej!

Tack för att du vänt dig till Fråga Juristen. Här nedan kommer en redogörelse för de bestämmelser som aktualiseras i ditt ärende. Bestämmelserna hittar du i skadeståndslagen (SkL).

Skadestånd av fastighetsägare
Utgångspunkten är att fastighetsägare har en skyldighet att underhålla den mark de äger. Om en fastighetsägare har brustit i sitt ansvar och du har skadats kan du ha rätt till ersättning för personskada. Fastighetsägaren måste ha varit vårdslös för att du ska få ersättning, till exempel genom att inte ha sandat enligt sin underhållsplan eller att inte ha åtgärdat hål i marken Har du rätt till ersättning kan du få ersättning för kostnader, sveda och värk, inkomstförlust och bestående men. Huvudregeln är att du ska hamna i samma ekonomiska situation som om du inte hade skadats.

I ditt fall
Du bör i första hand kontakta fastighetsägaren och berätta vad som hänt samt att du kräver skadestånd för skadan. Tänk på att det är du som har skadat dig som har bevisbördan för att fastighetsägaren har varit vårdslös. Det är bra att kunna visa fotografier så om du inte redan har gjort det rekommenderar jag dig att ta foton av skadeplatsen.

Det är svårt för mig att bedöma huruvida fastighetsägaren har varit vårdslös enligt lagens mening. Att fastighetsägaren fortfarande inte har åtgärdat läckan får dock anses tala för ett oaktsamt beteende från dennes sida. Allmänna reklamationsnämnden kan hjälpa dig att pröva om fastighetsägaren varit vårdslös. Om du skulle vilja ha vidare hjälp med ditt ärende så kan du vända dig till någon av våra jurister på Familjens jurist, du kan boka tid här.

Hoppas att du har fått svar på din fråga och lycka till!

Med vänlig hälsning,
Cebrina Carlsson

Fru Justicia
Studentrådgivare Fru Justicia

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.