Hej,
Min kompis har fått tre avslag på sin asylskäl(beslutet har lagats kraft). Han kan inte åka till ett annat land på grund av Dublin regeln. Efter hur lång tid kan hans fingeravtryck tas bort? Efter hur lång tid kan han söka asyl igen i Sverige?
Tack på förhand för svaret.
Hej!
Tack för att du vänder dig till Fråga Juristen med din fråga! Nedan kommer en redogörelse för vad som gäller.
Fingeravtryck
När man lämnar in en asylansökan får man lämna sina fingeravtryck. Fingeravtrycken skickas till en databas kallad "Eurodac". Fingeravtrycksuppgifterna sparas av Eurodac i 10 år - efter 10 år raderas de automatiskt från Eurodac.
När man fått avslag
När man fått avslag kan man antingen acceptera beslutet och återvända till sitt hemland, eller överklaga. När beslutet har börjat gälla och inte längre går att överklaga (dvs. att beslutet har fått laga kraft) måste man lämna Sverige. I avslagsbeslutet står det hur lång tid man har på sig att lämna Sverige frivilligt. Om man inte lämnar landet inom den tid som står i beslutet kan man få återreseförbud som innebär att man inte får återvända till något av Schengenländerna inom en viss tid.
Beslut om avslag gäller normalt i fyra år, efter det kan man ansöka om asyl på nytt.
I mål om migrationsärenden kan din vän vända sig till våra jurister på Familjens Jurist. Det kan din vän göra genom att klicka HÄR för att boka tid eller HÄR för rådgivning via telefon eller Skype.
Jag hoppas att du fick svar på din fråga och önskar er allt lycka till i erat fortsatta ärende!
Med vänlig hälsning,
Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.
Från den 20 september 2017 är Juristbyrån en del av Familjens Jurist och arbetar under ett nytt gemensamt varumärke – Familjens Jurist. Vi erbjuder samma tjänster som tidigare och möter kunder på samma sätt som tidigare men ingår nu i Familjens Jurist som är Sveriges största juristbyrå med flest antal nöjda kunder – Välkommen.