Hoppa till innehållet
Köpa, hyra ut & sälja

Verkningar vid hävning av köp m.m

Hej Jag har hävt ett köp av en begagnad segelbåt inom 6 månader enl Konsumentköplagen pga grava fel. Jag Handlade båten av en båtmäklarefirma. Båtmäklaren har godkänt och återhämtat båten. Jag har dock utrustat båten, haft kostnader och renoverat diverse delar som var trasiga. Har jag rätt att få tillbaks dessa kostnader? Har jag rätt att få ränta på köpeskillingen? Har båtmäklaren rätt att dra av en summa då jag nyttjat båten under min semester några veckor? Tacksam för svar.

Rådgivarens svar

2017-11-20

Hej och stort tack för att du vänder dig till oss på Fråga Juristen med din frågeställning!

Regler om konsumentköp återfinns i konsumentköplagen (KköpL), se lagen här.

Allmänt om verkningar av hävning
När ett köp hävs ska enligt 43 § KköpL prestationerna utan onödigt dröjsmål gå åter till vardera part. Om köpet avser en vara, ska den således lämnas tillbaka till säljaren, varpå säljaren ska betala tillbaka köpeskillingen. Enligt 44 § KköpL följer vidare att säljaren har rätt till ersättning för nytta som köparen åtnjutit av varan under tiden innan hävningen (mer om detta nedan). Köparen har å sin sida rätt till ränta för tiden innan hävningen som säljaren innehaft köpeskillingen, se paragrafens andra stycke.

Enligt 45 § KköpL ska varan enligt huvudregeln återges i oförändrat eller oförminskat skick. Däremot kan säljaren enligt 45 § 2 st 3 p. KköpL bruka varan enligt avsett ändamål fram tills dess denne upptäcker hävningsfelet.

Räntefrågan
Du har enligt nämnda regler rätt till ränta för den tiden säljaren innehaft den köpeskilling som du betalade. Den ränta du har rätt till är avkastningsränta enligt 2 § 2 st räntelagen. Avkastningsräntan enligt 5 § räntelagen ska utgå med referensräntan plus två procentenheter. Referensräntan motsvarar enligt 9 § räntelagen Riksbankens årliga reporänta.

Du har alltså rätt till ränta motsvarande reporäntan + två procentenheter mellan tiden då du betalade köpeskillingen tills dess du fick tillbaka den.

Säljarens ersättning för ditt nyttjande
Som nämnd har säljaren rätt till ersättning för den nytta som du har fått ur varan under tiden du hade den, 43 § KköpL. Sådan ersättning ska vara "skälig". Enligt förarbetena till lagen ska denna bestämmelse tolkas så att det måste vara fråga om tämligen betydande nytta för att ersättning alls ska behöva utgå. Som exempel på sådan betydande nytta anges att köparen använt en bil eller en båt i "rätt stor omfattning". Vidare tas som exempel en köpare som använt en päls i flera säsonger, varpå ett väsentligt fel upptäcks och köpet hävs. Det är i sådant fall skäligt att utge viss ersättning för nyttjandet.

Om ersättning pga. nyttjande ska utgå torde säljaren ha rätt att kvitta denna ersättning mot viss del av köpeskillingen, precis som du skriver.

Har du säljaren rätt till ersättning för din nytta av varan? Med utgångspunkt i de ovannämnda förarbetsuttalandena står det rätt klart att du inte använt båten i tillräckligt stor omfattning för att säljaren ska få dra av någon summa. Vidare har hävningen medfört besvär för dig, något som också bör beaktas härvid. Några veckors nyttjande är inte tillräckligt mycket för att sådan betydande nytta ska ha uppstått så att det ska motivera en ersättningsskyldighet.

Kostnaderna som du lagt på båten
Du har rätt till ersättning för de kostnader som du haft med anledning av felet, 32 § KköpL. Att du haft kostnader för renovering och reparation på varan som har lett till varans värdeökning torde omfattas av din rätt till ersättning härvid. I annat fall skulle säljaren göra en sk. obehörig vinst pga. den värdeökning som du orsakat. Det kan vara värt för dig att påpeka detta till båtmäklaren, så att ni kan komma överens om en rimlig summa, alternativt kräver du rent ut sagt en summa som du anser skälig.

Kort sammanfattning
Du har rätt till ersättning för ränta och för kostnader som du haft pga. felet. Säljaren kan ha rätt till viss ersättning för nyttan du haft för båten, men jag bedömer det som inte troligt att du nyttjat båten i tillräckligt stor omfattning.

Jag hoppas att du fått svar på din fråga! Om ytterligare funderingar uppkommer är du välkommen att återkomma till oss här, eller boka rådgivning med en jurist från Familjens jurist. Det kan du göra HÄR och kostar 1 495 kr i timmen.

Fråga Juristen är en tjänst där du kan söka efter svaret på juridiska frågor. Frågorna har besvarats av studenter från Familjens Jurists studentnätverk. Rådgivningen har utförts efter bästa förmåga och svaren utgår från hur juridiken såg ut då svaret publicerades, vilken kan ha ändrats sedan dess. Familjens Jurist ansvarar inte för ett visst resultat som kan uppkomma på grund av att du använder svaret eller givna råd från Fråga Juristen i något sammanhang. Läs mer om Fråga Juristen här.